Türkiye’nin ambalaj atıkları yetkilendirilmiş kuruluşu  olan Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı Geri Dönüşüm İktisadi İşletmesi olan (PAGÇEV) performanslarını her sene artırdıklarını belirten Yağmur Cengiz, 2018 yılında benimsedikleri döngüsel ekonomi yaklaşımıyla atık yönetimi çerçevesinde yürüttükleri ambalaj atıklarının azaltılması, yeniden kullanımı ve geri dönüşümü çalışmalarında bin 394 ekonomik işletmenin yükümlülüğünü devraldıkları bu kapsamda birçok çalışma yürüttüklerini aktardı.

Türkiye’de ürününü ambalajlı olarak piyasaya süren üreticilerin, söz konusu ürünlerinin ambalajlarını geri dönüştürme yükümlülüğünü üstlendiklerini anlatan Yağmur Cengiz, “PAGÇEV olarak hem çevreye, hem ekonomiye katkı sağlıyoruz” dedi.

Bu çerçevede 13 milyon nüfusa sahip 70 belediyeye ulaştıklarını bildiren Yağmur Cengiz, 2018 yılında plastikten kâğıda, camdan metale birçok atığı geri dönüştürerek, bir yandan çevreyi korumaya devam ettiklerini diğer yandan ekonomiye 780 milyon liralık katkı sağladıklarını vurguladı.

PAGÇEV olarak sadece 2018 yılındaki bu çalışmaları sayesinde 2 milyon 200 bin ağacın kesilmekten kurtarıldığını ifade eden Yağmur Cengiz, “7 milyon 300 bin kWh elektrik tasarrufu, 326 milyon litre fosil yakıt tasarrufu ve 3.2 milyon litre su tasarrufu sağlandı. Tüm bu atıkların atık depolama sahaları yerine geri dönüşüme gönderilmesi sayesinde 2.9 milyon metreküp alandan tasarruf edildi. PAGÇEV olarak önümüzdeki dönemlerde de sorumlu endüstri bilinciyle çalışmalarımıza artan bir ivmeyle devam etmeyi hedefliyoruz. Bu doğrultuda 2019 yılı için hedefimiz, 300 bin tonluk atığı geri dönüştürmek” şeklinde konuştu.

“Çevre kirliliğinin çaresi döngüsel ekonomi”

Geri dönüşümün, sürdürülebilir bir dünyanın olmazsa olmazı olduğunun altını çizen Yağmur Cengiz, sürdürülebilir bir çevre için ise döngüsel ekonominin şart olduğuna dikkat çekti. Dünya genelinde kabul gören döngüsel ekonomi modelinin geri dönüştürülmesi mümkün olan tüm atıkların dönüştürülmesi esasına dayandığını dile getiren Yağmur Cengiz, sürdürülebilirlik noktasında üretimde kullanılan ham maddelerin geri kazanımının ise giderek daha önem kazandığını aktardı.

Ham madde, kaynak ve yenilenebilir enerji kullanımlarını esas alan döngüsel ekonominin seçenekten çok bir zorunluluk olduğunu vurgulayan Yağmur Cengiz, şöyle konuştu: “Geleceğe damgasını vuracak sektörler arasında gösterilen geri dönüşüm, globalde olduğu gibi Türkiye’de de hızla yaygınlaşıyor. Türkiye’de geri dönüşüme verilen önem ve dolayısıyla geri dönüşüm çalışmaları da düzenli olarak artış eğilimi gösteriyor. PAGÇEV olarak biz de geri dönüşüme verdiğimiz önemi ‘sorumlu endüstri, sorunsuz çevre’ misyonumuz ile ortaya koyuyoruz. Elbette yalnızca atık toplamıyoruz, çevreye katkı sağlayacak pek çok projeyi de hayata geçiriyoruz. Özellikle toplumda geri dönüşüm bilinci oluşturulmasının önemine inanıyoruz ve bu konuda çalışmalar yürütüyoruz. Tek tek kapıları çalarak, okul okul dolaşarak özellikle öğrencilerin ve ev kadınlarının geri dönüşüm ile ilgili bilinçlenmesi noktasında yoğun çalışmalar yürüttük ve yürütmeye devam ediyoruz.”

PAGÇEV, 300 bin tonluk atığı geri dönüştürmeyi hedefliyor” başlıklı haber www.dunya.com sitesinde yayınlamıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. (stu) Büşra Kurt
e-posta: busra.beu10@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.