Renk Mimariyi Nasıl Etkiler?

Renk hem mimari iç hem de dış mekanlarda duygusal bir güce sahiptir. Onu kullanan insanların nasıl hissettiğini derinden etkileyebilir.

0
2207

Soyut bir resmin veya fotoğrafın renklerinin belirli bir ruh halini oluşturması gibi, bir binada ya da bir odada kullanılan renkler de onu kullanan insanların nasıl hissettiğini derinden etkileyebilir.

Mimaride Renk

Fizyolojik olarak yapılan araştırmalar, mavi ışığın melatonin üretimini yavaşlattığını ve insanları geceleri bile daha uyanık veya uyanık tuttuğunu göstermiştir. Psikolojik olarak, insanlar kültürel semboller ve yaşanmış deneyimler nedeniyle belirli renkleri belirli duygularla ilişkilendirir – örneğin, kırmızıyı kanla olan bağlantısı nedeniyle  korkutucu algılayabilir.

Genel olarak, bir odanın renklendirilme şekli, kullanıcılarının nasıl hissettiği üzerinde karmaşık etkilere sahip olabilirken, bir cephenin nasıl renklendirildiğine bağlı olarak farklı şekillerde algılanabilir.

Kırmızı Renk

mimaride renk
Herstal Belediye Binası

Kırmızı, tonlarına bağlı olarak tutku, heyecan veya sıcaklığı ifade edebilir aynı zamanda korku veya tehlike ile de ilişkilendirilebilir. Rengin nasıl kullanıldığı ve mekanın nasıl düzenlendiği, tam olarak nasıl algılandığını belirleyebilir. Daha koyu, bordo tonları boğucu olarak okunabilirken, parlak neon kırmızılar arkadaş canlısı ve göz alıcıdır. Her şeyi kapsayan kırmızı, kötü yapılırsa, ezici hissedebilir, ancak etkili bir şekilde yapılırsa benzersiz bir ortam deneyimi oluşturabilir. Aksi takdirde daha nötr olarak renklendirilmiş alanlarda kırmızı dokunuşlar, insanların dikkatini belirli nesnelere veya öğelere çekmek için oldukça etkili bir yöntem olabilir.

Turuncu

mimaride renk
McAllen Kiütüphanesi

Turuncu rengi mimarideı rahatlatıcı, aydınlık ve samimi mekanlar oluşturabilir. Kırmızıdan daha az gösterişli, daha sakin ama yine de parlak ve neşelidir. Daha az agresif olduğu için çok kullanımı risklidir.

Neşeli Renk Sarı

Mimaride renk
Tetrisception Çocuk Yuvası

Sarı, sürekli olarak ışıltılı ve neşelidir. Hem bir alanın her yerinde hem de belirli yerlerde boğmayacak şekilde vurgu oluşturmak için kullanılabilir. Arkadaş canlısı ve ilginç çağrışımları nedeniyle, gündüz bakım evleri ve kreşler gibi çocuk mekanlarında yaygın olarak kullanılır. Parlaklığından dolayı gri veya kasvetli herhangi bir alanın anında daha canlı görünmesine yardımcı olur. Daha soluk veya daha turuncu sarı tonları daha sakin görünebilir.

Rahatlatıcı Yeşil

Espai Caixa Kültür Merkezi

Mimari için bir başka alışılmadık renk olan yeşil – özellikle zümrüt yeşili veya pastel yeşil – oldukça rahatlatıcıdır. Neon yeşili bile, ne kadar parlak olursa olsun, genellikle diğer neon renklerden daha sakin görünür. Bununla birlikte, sarı-yeşil, kötü kullanılırsa, özellikle beyazla yan yana geldiğinde garip bir şekilde klinik hissedebilir. Dışarıdan, yeşil duvarlar ve yeşil çatılar hem sürdürülebilirlik hem de dostça sıcaklık anlamına gelir.

Mavi Renk

mimaride renk
Wehrhahn-Line Düsseldorf

Mavi serin, yatıştırıcı, ağırbaşlı ve güvenlidir. Tavanlarda gökyüzünü çağrıştırır. Sütunlar veya mobilyalarda mavinin kullanılması, mimaride bir ana rengin en yaygın kullanımları arasındadır. Mavi ışık tesisatları da dış mekanlarda en etkili olanlardandır.

Mor

Matematik: Winton Müzesi

Mavi gibi mor da yumuşak ve rahatlatıcı olabilir. Neon moru, özellikle neon mor ışıklar eğlenceli, parlak ve heyecan vericidir ve benzersizlikleri nedeniyle kalıcı bir izlenim bırakabilirler.

Beyaz

mimaride renk
Münih Fraktal Arena, sergi sanlonu

Beyaz duvarlar, saflık ve temizlik çağrışımları nedeniyle modern mimarinin en yaygın özelliklerinden biridir. İç kısımdaki beyaz duvarlar kullanıcıları sakin ama uyanık hissettirebilir. Beyaz tavanlar ve duvarlar da ışığın yayılmasına yardımcı olarak iç mekanların daha parlak görünmesini sağlar.,

Siyah

Mr Sun Sushi Bar, Restoran

Siyah binalar, bazı durumlarda uğursuz olarak algılansalar da, havalı ve düşünceli görünme eğilimindedir. İç mekanlarda ve dış mekanlardaki siyah, odaları ve cepheleri daha az karanlık ve baskıcı hale getirebilir. Siyah ahşap mimari rustik (köy evi ya da köy görünüşü veren) ve içe dönük görünebilirken, siyah metal detaylandırma genellikle şık ve modern hissediyor.

Açıktır ki, renk hem mimari iç hem de dış mekanlarda duygusal bir güce sahiptir. Bununla birlikte, renkle tasarım yaparken, aydınlatma, malzeme ve tasarımın da dikkate alınması gerekli. Her bir renk bir dizi farklı duyguyu çağrıştırıyor, yalnızca uyumlu ve bütünsel tasarım, renk kullanımında amaçlanan etkiyi oluşturmayı sağlayabilir.

Kaynak: How Color Affects Architecture, Archdaily

Düzenleyen: Mimar (Stu) Nihal Gezer

e-posta: nihalgezer11@gmail.com

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.