Risk ve inşaat

Eğer kişi uzun süre yataktan çıkmaz ve uzuvlarını kullanmazsa, uzuvlarını kullanma yeteneği tamamen körelebilir. Eğer hisler zorlanmazsa keskinliklerini kaybederler. Eğer kişi risk almazsa risk alma kapasitesini yitirir. İşte bu risk almama riskidir.

0
2181

Düzenleyen: İnş. Müh Adil MİRDESLİ

İnşaat endüstrisinin içinde yer alan kimseler iki farklı grup oluştururlar. İnşaat işini yaptıran işverenler ve bina, yol, köprü vb. yapıların ortaya çıkmasında çeşitli faaliyetlerin sorumluluğunu alan firmalar. Bu gruplar elbette ki heterojen bir yapı gösterir. İşveren, devlete ait bir biriminden, büyük bir imar firmasına veya sadece bir ev sahibine kadar herkes olabilir. Firmalar bünyelerinde mimarlar, mühendisler, diğer teknik ve idari elemanlar ve geniş bir yelpazede alt yükleniciler ve tedarikçiler gibi uzmanları barındırırlar. Risk faktörüne değinecek olursak. Okumaya devam edelim 🙂

Risk Yönetimi

Risk yönetimi yeni bir kavram olmadığı gibi arka planında gizli, sihirli teknikler de barındırmaz. İş veya projenin açık olduğu tüm riskleri tanımlamayı ve incelemeyi, daha sonra bu risklerin nasıl yönetileceği ile ilgili sağlıklı kararlar alınabilmesi için amaç edinen bir sistemdir.

İnşaat endüstrisinde risk ile baş etmenin geleneksel olarak başlıca dört yolu bulunduğu ifade edilmektedir;

 • Fiyata yüksek bir risk primi ekleyerek her türlü olası sonucun hesaba katıldığı şemsiye yaklaşımı
 • Başların kuma gömülüp herşeyin yolunda gideceğinin varsayıldığı, deve kuşu yaklaşımı
 • Mevcut bütün süslü analizlere güvenmek yerine içten gelen sese ve sezgilere güvenmeyi öneren sezgisel yaklaşım
 • Kontrol dışı riske odaklanan ve gerçekte durum öyle olmadığı halde herşeyin zorlanarak kontrol edilebileceğini ifade eden kaba kuvvet yaklaşımı.

Risk Alma ile İlgili Bazı Temel Kurallar

 • Az için çoğu riske atmayın,
 • Her zaman daha ilerisini planlayın,
 • Her zaman riskin hem kaynağını hem de sonuçlarını analiz edin,
 • Beklenmedik durum planı olarak mutlaka alternatif seçenekleri değerlendirin,
 • Hareketsizliğin mazereti olarak başka insanları kullanmayın,
 • Yalnızca ilkelerin sebeplerine bağlı olarak risk almayın,
 • Saygınlığınızı yitirmekten korktuğunuz ve bunu önlemek için risk almayın,
 • Asla bütçenizin kaybetmenize izin verdiğinden fazlasını riske atmayın,
 • Uzmanlardan tavsiye istemeye her an hazırlıklı olun,
 • Bahisler ile deneyimlerinizin ve sezgilerinizin size söylediklerini birlikte değerlendirin,
 • Riskin hem kontrol edilebilen hem de kontrol edilemeyen kısımlarını hesaba katın.

 

Şekil 1.1. ‘de bir projenin yatırım kararı aşamasından yerleşme aşamasına kadar geçen aralıktaki nakit akışları gösterilmektedir. Tüm bu süreç boyunca işveren, harcamalarla karşılaşmaktadır ve yerleşime kadar herhangi bir gelir sağlayamamaktadır. Tasarruf özelliği, arazi ve binanın harcamayı kapsayacak artakalan bir değerinin olmasıdır. Faiz ödemeleri proje içindeki borç anaparasının miktarı ile ilişki halindedir. İşveren, tıpkı yüklenicilerin gelirlerini harcamalarının üzerinde tutmaya gayret etmeleri gibi, projedeki harcama ile geliri dengede tutmaya çalışır.

Sonuçlar

İnşaat sektöründe pek çok organizasyon kendisini riskten yalıtmaya çalışır. Beklenmeyen maliyetleri başkalarının üzerine yükleyerek riskten kaçınabileceklerini düşünürler. Bu yaklaşımın geçmişte yürüdüğü örnekler olabilir. Finansal riskin tüketiciye fiyat artışı olarak yansıtılması, ya da riskin en az direnç gösterebilecek olan alt yükleniciye yıkılması riski azaltıyor gibi görünse de, ya mevcut riskleri artırmakta ya da yeni riskler yaratabilmektedir. Altyüklenicinin zararı işin devamını, kalitesini, süresini, prestijini zora sokmakta ve bütün bunlar inşaat firmasını doğrudan etkilemektedir. Risklerin sözleşmelerle diğer taraflara aktarılması ya da diğer tarafların bu riskleri taşımaya razı edilmesi, başlangıçta becerikli bir yol olarak görünse de, sahte kesinliklere tutunma oyununa dönüşebilir. Önemli olan riskin kime aktarıldığı değil, riskin gerçekleşmesi durumunda, riski üstlenmiş olanın gerçek göğüsleme kapasitesidir. Sektörün yapısı doğası gereği çok karmaşıktır, bu durumda da çok fazla sayıda ve çeşitli büyüklüklerde risklere maruz kalmaktadır. Finansal Risklerin doğru analiz edilmesi ve yönetilmesi son derece önem taşımaktadır.

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.