(www.archdaily.com’da Niall Patrick Walsh)
Altı yıl süren tasarım ve inşaatın ardından Çin’in en büyük kenti olan Şanghay’da geri dönüşüm mimarlık örneği, Şanghay Sanat Parkı halka açıldı.

Şanghay’da Huangpu Nehri’nin kıyısında yer alan bir zamanlar tarihi Longhua Havaalanı’na hizmet veren beş adet terkedilmiş havacılık yakıt tankı, artık kentin yeni bir çağdaş sanat merkezinden biri. OPEN Mimarlık tarafından 2013-2019 yılları boyunca tasarlanan Sanat Parkı, doğanın ve kentsel yaşamın kombinasyonunu sunuyor. 10.845 m² bina alanına sahip parkta, restoran, kafe, canlı müzik kulübü, müze alanı ve sanat depoları bulunmaktadır.

Tanklar birbirine Z şeklinde bir “Süper Yüzey” ile bağlanmıştır. İki açık meydan ve bir kentsel orman içeren bağlantı daha küçük galeriler ile birleşiyor.
Geri kazanılan tanklar, biri canlı müzik performansları için , biri restoran, üçü ise farklı sanat ve kültürel sergi alanları olarak kullanılması amaçlanmıştır.
Açıldığı ilk haftasonunda neredeyse on bin ziyaretçiyi cezbeden Sanat Parkı, “Şanghay’ın kentsel gelişiminde, endüstriyel kalıntıların üzerinde yeniden doğan yeni bir dönemi tanımlıyor.”

T I K L A Y I N I Z

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.