Yap İşlet Devret Modeli ile çalışan köprü ve otoyollarda, Bayram Tatili boyunca, sokağa çıkma yasağı sebebiyle kimse geçmeyecek olmasına rağmen, sayaç işlemeye devam ediyor.

Yap İşlet Devret Modeli (YİD) ile çalışan köprü ve otoyollarda, Bayram Tatili boyunca kimse geçmeyecek olmasına rağmen, araç geçiş garantisi devam ediyor.

Bilindiği üzere, Karayolları’na bağlı köprü ve otoyolların bu bayramda da ücretsiz olacağı açıklandı. Yurdun 81 ilindeki sokağa çıkma yasağı yüzünden resmi görevi olmayan vatandaşlar dışarı çıkamayacaklar. Dolayısıyla da köprünün ücretsiz olup olmaması bir anlam ifade etmiyor.

YİD Modeli ile çalışan köprü ve otoyollardaki geçiş garantisi, Bayram Tatili boyunca da geçerli

Ancak, Yap-işlet-devret modeliyle çalışan köprü ve otoyollar Ramazan Bayramı tatilinde de ücretli. Yalnız sokağa çıkma yasağı sebebiyle bu köprülerden resmi görevli dışında kimse geçmeyecek. Zira alınan bilgiye göre bu projelerde YİD modeli sözleşme yapılırken, mücbir sebep kapsamı tam olarak işlenmemiş. Bu sebeple de, bayram tatili boyunca araç başı garanti edilen Yol ve Köprü ücretleri, Hazine tarafından işletmeci kuruluşa ödenmeye devam edecek.

(Kovid-19) yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilde sokağa çıkma yasağının ilan edildiği 23 Mayıs tarihinden 27 Mayıs saat 07:00’a kadarki bayram tatili süresince devletin işlettiği köprü ve otoyollar bedava olacak.

Ancak, Karayolları’nın sorumluluğu dışında olan, yap-işlet-devret projelerinin işletmeci kuruluşları, görevleri dolayısıyla sokağa çıkmak durumunda olan resmi araçlar için herhangi bir indirim açıklamadı.

Hazine, 2020 Yıllık Programı’nda 8.3 milyar TL bütçe ayırdı

Avrasya Tüneli, Osmangazi Köprüsü ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün günlük araç geçiş garantisi ücretleri, sokağa çıkma yasağında üzerinden hemen hemen kimse geçmeyecek olmasına rağmen ödenecek.

Ulaştırma Bakanlığı’nın Kamu Özel İşbirliği (KÖİ) projelerinde şirketlere verilen garantiler için Cumhurbaşkanlığı 2020 Yıllık Programı’nda 8.3 milyar lira ödenek ayrılmıştı. Bu tutara;

  • köprüler,
  • tüneller,
  • otoyollar,
  • havalimanları ve
  • tren garları ödemeleri bulunuyor.

YSS Köprüsü için 2019’da 3 Milyar Lira ödendi.

Alınan bilgiye göre 2019 yılında sadece Yavuz Sultan Selim Köprüsü için araç geçiş garantisi kapsamında Hazine 3 milyar lira ödemişti.

Bayramlarda Araç yoğunluğu artıyordu

Normal koşullarda bu projelerden bayram tatillerinde geçen araç sayısı artıyordu. Özellikle körfez geçişi için Osmangazi Köprüsü’nde yoğunluk oluşuyordu. Fakat sokağa çıkma yasağı ve il giriş çıkışlarının kapalı olmasından ötürü bu bayramda sözkonusu köprüde hareket olmayacak. Bu da köprünün Hazine üzerindeki yükünü artıracak.

Avrasya Tüneli’nin ücreti dolara endeksli

Son 3 yılda araç geçiş garanti ücreti olarak 470 milyon TL ödenen Avrasya Tüneli’nde 2020 yılında en az 400 milyon lira ödeme olması bekleniyor.

Geçmesekte 8.3 Milyar TL ödenek ayrıldı! başlıklı haber, patronlardunyasi.com internet sayfasında 24 Mayıs 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.