1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜNÜN GEÇİŞ ÜCRETİ BELİRLENDİ.

1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜNÜN GEÇİŞ ÜCRETİ 15 EURO+KDV OLARAK BELİRLENDİ.

0
478
-Article Top-

18 Mart tarihinde kulelerinin temel atma töreni gerçekleşen 1915 Çanakkale Köprüsünün geçiş ücreti 15 EURO+KDV (günümüz kuru ile 80₺) olarak belirlendi.

PROJEYE 10 FARKLI ÜLKEDEN FİNANSMAN DESTEĞİ SAĞLANDI

18 Mart tarihinde kazık çakma ve temel atma töreni gerçekleşen, Asya ve Avrupayı bir kez daha birbirine bağlayacak olan 1915 Çanakkale köprüsüne 10 ülkeden 2.265.000.000 EURO kredi finansmanı sağlandı.Projenin kredi finansmanının Çin’den Danimarka’ya kadar birçok ülkeden sağlandığını belirten Limak Yatırım Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Özdemir, “Krediler KSURE, Deutsche Bank, Bank of China, ICBC gibi bankalarla 17’si yabancı olmak üzere toplamda 24 bankadan alındı. Bundan dolayı finansman ağını İpek Yolu’na benzetiyoruz” diye açıklamada bulundu.

BİR KÖPRÜDEN ÇOK DAHA FAZLASI

Dünyanın en uzun asma köprüsü olacak olan 1915 Çanakkale köprüsünün yanı sıra proje kapsamında 354 kilometrelik otoyolda 31 viyadük, 5 tünel, 30 köprülü kavşakla 143 alt ve üst geçit inşa edilecek.

FİRMALAR TEK BİR ÇATI ALTINDA TOPLANDI

Sabah haberine göre Daelim-Limak-SK-Yapı Merkezi Ortak Girişimi tarafından kurulan şirketin tam adı Çanakkale Otoyolu ve Köprüsü İşleteme Yatırım A.Ş oldu.

PROJEDE 10.000 İŞÇİ ÇALIŞACAK

Dünyanın hem en uzun açıklıklı hem de en yüksek kuleli köprüsünü yapacaklarını belirten Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, “30 bin araç garantisi var. Bu sayıya ulaşmak çok uzun sürmeyebilir. Geçiş ücreti ise 15 EURO+KDV (günümüz kuruyla 80 TL) olacak. Projeyi Mart 2022’de bitirmeyi planlıyoruz. Yap-işlet-devret modelinin ruhuna da uygun olarak projeyi erken bitireceğiz” diye konuştu. Projede bin işçi olduğunu belirten Özdemir, “Muhtemelen bu sayı 10 binlere kadar çıkacak” şeklinde konuştu. Yurtdışından beklediklerinin üzerinde talep geldiğini belirten Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu da, otoyollar tamamlandığında İstanbul Çanakkale arasının 2.5 saate düşeceğini söyledi. Arıoğlu, “Köprünün kıyısından 50 metre boyunca arsa fiyatları iki katına çıkacak. Deloitte’e yaptırdığımız analize göre 15 yılda ekonomiye katkısı ise 16 milyar euro olacak” dedi.

TESLİM TARİHİ 18 MART 2022

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,18 Mart Pazar günü, 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara–Çanakkale Otoyolu Kule Temel Betonu ile Kule Kazık Çakım Töreni’ne katıldı. Erdoğan Çanakkale Köprüsü’nün 18 Mart 2022’de açılacağını tüm kamuoyuna açıklandı.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.