Emlak komisyonlarına sınır, emlakçılara yetki belgesi zorunluluğu geliyor

Bir süredir emlakçılara yönelik düzenleme yapılması bekleniyordu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, yönetmelik taslığına son şeklini verdi. Yeni düzenlemeye göre, emlakçıların alacağı komisyona sınır geliyor.

0
702
- Advertisement -

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı emlakçılık sektörüne ilişkin yönetmelik taslağına son şeklini verdi. Yeni düzenleme, emlak ticareti kapsamında alınacak hizmet bedelini kurala bağlıyor.

Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, satış bedelinin katma değer vergisi hariç yüzde 4’ünden fazla olmayacak. Yani emlakçılar en fazla yüzde 4 komisyon isteyebilecek.

Kiralama işlemlerinde de, kira bedelinin katma değer vergisi hariç bir aylık tutarından fazla olmaması öngörülüyor.

YETKİ BELGESİ ALMA KRİTERİ

Ayrıca emlakçılara yetki belgesi alma kriterleri getirildi. Öncelikle emlakçıların odaya kayıtlı olması, 18 yaşını doldurmuş olması, iflas etmemiş ya da iflas etmiş bile olsa itibarını yeniden kazanmış olması, hırsızlık, dolandırıcılık ve kaçakçılık gibi suçlardan hüküm giymemiş olması gerekiyor.

Emlakçılar yetki belgesi alması dışında, mesleki yeterlilik belgesi de almak zorunda olacak. Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen meslek odalarınca verilen eğitim sonucunda taşınmaz ticareti ile ilgili sertifika almış olanlarda mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmayacak.

Düzenleme ile, müşteriler ve emlakçılar arasında yazılı şekilde sözleşme hazırlanması gerekecek. Taşınmazın, alıcı veya kiracıya gösterilmesinde, her bir taşınmaz için ayrı ayrı taşınmaz gösterme belgesi düzenlenecek.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.