Mühendislik Harikaları: Bailong Asansörü

Asansörlerin hayatımızı kolaylaştırdığı hiç kuşkusuz reddedilemez bir gerçek. Günümüzde de bu nedenle birçok farklı asansör ile karşılaşabiliyoruz. Bu asansörlerden bir tanesi de Çin Zhangjiajie Ulusal Parkı’nda yer almaktadır. Bir açık hava asansörü olan Çin Bailong asansörü 330 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek asansörü olma özelliğini taşımaktadır.

0
1101
-Article Top-
- Advertisement -

Asansörlerin hayatımızı kolaylaştırdığı hiç kuşkusuz reddedilemez bir gerçek. Günümüzde de bu nedenle birçok farklı asansör ile karşılaşabiliyoruz. Bu asansörlerden bir tanesi de Çin Zhangjiajie Ulusal Parkı’nda yer almaktadır. Bir açık hava asansörü olan Çin Bailong Asansörü 330 metre yüksekliği ile dünyanın en yüksek asansörü olma özelliğini taşımaktadır.

Bailong asansörü 330 metrelik yüksekliği ile aynı zamanda Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi de başarmıştır. Asansörün inşası ise 1999 yılında başlamış çevreye zarar vermesi ve iş güvenliği kurallarına uyulmaması nedeni ile de inşaat sık sık durdurulmuştur. Bu nedenle de Bailong Asansörü’nün tamamlanması 2002 yılını bulmuştur.

Bailong Asansörü’nün yapılış nedeni dünya kültür mirası listesine girmeyi başarmış olan Wulingyuan Kalyonu’nu gözlemlemektir. Asansör ilk bittiği yıl asansörü toplam 5 milyondan fazla turist kullanmıştır. Yapılan iddialara göre Çin hükümeti bu asansörü yapabilmek için 126 milyon Yuan harcamış ve asansörden günlük olarak 200.000 Yuan kazanmaktadır. Çift katlı olan asansörde tek bir seferde toplam 50 kişi taşınabilmektedir. Günlük olarak taşınan kişi sayısı ise ortalama 18.000.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.