ENKA İnşaat Sırbistan’da Otoyol inşa edecek!

ENKA İnşaat, Bechtel ile birlikte Sırbistan Cumhuriyeti Hükümeti tarafından, Morava Koridor Otoyolu Projesi'nin tasarım ve inşaat işlerini üstlenmek üzere seçildi. Bechtel Enka UK’nin Sırbistan Devleti ile 112 kilometrelik otoyol inşası için imzaladığı 745 milyon euroluk sözleşme, Orta Sırbistan’ı 10 ve 11 numaralı Pan-Avrupa Koridorları ile bağlayacak.

0
1823

ENKA İnşaat, Bechtel ile birlikte Sırbistan Cumhuriyeti Hükümeti tarafından, Morava Koridor Otoyolu Projesi’nin tasarım ve inşaat işlerini üstlenmek üzere seçildi.

ENKA İnşaat Morava Koridor Otoyolu Projesi

ENKA İnşaat, ortak girişim partneri Bechtel ile birlikte Sırbistan Cumhuriyeti Hükümeti tarafından Morava Koridor Otoyolu Projesi’nin tasarım ve inşaat işlerini üstlenmek üzere seçildi. Bechtel Enka UK’nin Sırbistan Devleti ile 112 kilometrelik otoyol inşası için imzaladığı 745 milyon euroluk sözleşme, Orta Sırbistan’ı 10 ve 11 numaralı Pan-Avrupa Koridorları ile bağlayacak.

112 kilometrelik bölünmüş yollu Otoyol Projesi, 130 km/s tasarım hızı ile Pojate ve A1’den başlayıp, Kruševac’tan geçerek, Čačak’ın kuzeyinde bulunan Preljina’ya kadar uzanacak.

Proje, Batı Morava Nehri vadisinde Doğu-Batı istikametinde uzanacak olup, sanayi kenti Kruševac’a yeni ekonomik koridorların ve Bosna, Karadağ ve Makedonya ile uluslararası bağlantıların sağlayıcısı olarak görülmektedir.

Proje ne zaman başlayacak?

Otoyol projesinin inşasına 2020’nin ilk aylarında başlanacak. Proje, her bir kısmı 2,5 yıldan az bir sürede olacak şekilde, toplam 4 yılda tamamlanacak.

Proje kapsamında, bölgedeki dijital erişilebilirliğin geliştirilmesi adına otoyol rotası boyunca uzanan kapsamlı bir telekomünikasyon ağı da planlanmaktadır. Proje dahilinde 10 yeni kavşak, karayollarını, demiryollarını ve Morava Nehri’ni rota boyunca kesen çok sayıda yapı inşa edilecek. Ayrıca, proje kapsamında 78 köprü, 24 üst geçit ve 12 alt geçit inşa edilecek.

ENKA, ortak girişim partneri Bechtel ile birlikte 1990’lı yıllardan bu yana Arnavutluk, Hırvatistan, Kosova, Türkiye ve Romanya’da otoyollar da dahil olmak üzere büyük altyapı projelerini başarıyla üstlenmiştir. Bunlardan bir kısmı da toplamda 750 kilometreyi aşan otoyol inşasıdır.

ENKA, 60 yılı aşkın geçmişinde kazanmış olduğu üstün mühendislik, inşaat ve imalat bilgi birikiminin yanı sıra üstün kalite, çevre, sağlık ve güvenlik standartları sayesinde bu önemli altyapı projesini de başarı ile gerçekleştirecektir.

ENKA İnşaat, projeyi KAP’a bildirdi

Enka İnşaat, ABD’li müteahhitlik şirketi Bechtel ile yarı yarıya ortak olduğu Bechtel Enka UK ile gerçekleştireceği 745 milyon euro tutarındaki otoyol projesini KAP’a bildirdi. ENKA yaptığı açıklamaya göre; 112 kilometrelik Morava Koridor Otoyol Projesi’nin tasarım ve inşaatı işi 2023 yılına kadar tamamlanacak.

“Türk inşaat şirketlerinin bir başka başarısı daha”

Konuyla ilgili Twitter’dan açıklama yapan Türkiye Cumhuriyeti Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç konuyu “Türk inşaat şirketlerinin bir başka başarısı daha.” şeklinde duyurdu. Bilgiç mesajında; “Bechtel-ENKA konsorsiyumu tarafından inşa edilecek 112 km’lk Morava Koridoru Otoyolu’nun ticari sözleşmesi, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučć’in de katıldığı bir törenle imzalandı” ifadelerini kullandı.

Enka İnşaat 4.2 Milyarlık ihaleyi kaptı başlıklı haber, patronlardunyasi.com internet sayfasında 05 Aralık 2019 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Bu haber, turkinsa.org.tr internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerik2019 Yılının En İyi Havalimanı ödülünü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı aldı.
Sonraki İçerikAlman Askeri Yeraltı Hastanesi
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.