Eylül 2021 Kira Artış Oranı belli oldu!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan aylık enflasyon verileri doğrultusunda konutlarda uygulanacak Eylül 2021 kira artış oranı belli oldu.

0
101

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan aylık enflasyon verileri doğrultusunda konutlarda uygulanacak Eylül 2021 kira artış oranı belli oldu.

Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ağustos 2021’de yıllık yüzde 19,25 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Ağustos 2021’de, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık yüzde 19,25 arttı. TÜFE artışı aylık bazda yüzde 1,12 oldu. Açıklanan bu aylık enflasyon verileri doğrultusunda konutlarda uygulanacak Eylül 2021 kira artış oranı da netleşti.

Ağustos 2021 TÜFE yıllık değişim oranları (%)
Ağustos 2021 Tüketici Fiyat Endeksi değişim oranları. (Kaynak: TÜİK)

TÜİK’e göre 2021 yılı Ağustos ayında TÜFE;

  • bir önceki aya göre %1,12,
  • Ağustos ayında bir önceki yılın Aralık ayına göre %11,65,
  • bir önceki yılın aynı ayına göre %19,25 ve
  • on iki aylık ortalamalara göre %15,78 artış gerçekleşti.

12 aylık ortalama artış oranı konut kiralarında yapılan artış oranını belirliyor.

Eylül 2021 kira zam oranları belli oldu

TÜİK, 12 iki aylık ortalama TÜFE artış oranını, Ağustos 2021 TÜFE verilerine göre, yüzde 19,25 olarak açıkladı. Bu yüzde 19,25 artış oranını, konutlarda Eylül 2021 kira zam oranı olarak baz alacağız. Zira mevzuata göre kira artış oranı, kira sözleşmesinin dolduğu tarihi takip eden ayın açıklanan 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanıyor. Evini kiraya veren konut sahipleri, bu oranın üzerinde bir kira artışı yapamıyor. Buna göre konut sahipleri Eylül ayı içerisinde zam yapacak ise, yüzde 19,25‘ten fazla zam yapamayacak.

Ana harcama gruplarına göre TÜFE oranları

Ağustos 2021 Ana harcama gruplarına göre TÜFE ve değişim oranları (%)

Ağustos ayı TÜİK verilerine bakıldığında ana harcama gruplarının yüzde 15,36’sını konut harcamaların aldığını görüyoruz. Değişim oranlarını incelediğimizde, Konut harcamalarının bin önceki aya göre %0,95 oranında değiştiğini görüyoruz. Bu oran bir önceki yılın Aralık ayına göre ise %13,91 olmuş. Bu artış oranı 2020 Ağustos ayına göre ise %19,30 olmuş. Son olarak TÜİK, 12 aylık ortalama konut harcaması artış oranını %12,84 olarak açıkladı.

Eylül 2021 kira artış oranı doğrultusunda kiralar ne kadar?

Peki, kira zam oranına şu örnekler üzerinde bakalım;

  • 500 lira kira ödeyen bir vatandaş Eylül ayı itibariyle zam yapılması durumunda 596.25 lira kira ödeyecek.
  • bin lira kira ödeyen vatandaş ise 1192.5 lira kira ödeyecek.
  • 2 bin lira kira ödeyen kiracı ise maksimum 2385 liralık bir kira ödemesi yapacak.

[CP_CALCULATED_FIELDS id=”7″]

İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Dünya genelindeki İnşaat Projeleri, Şantiye Görüntüleri, Gayrimenkul Sektörü ve Profesyonel Proje Yönetimi ile ilgili videoları İnşaat Mühendisi Mithat GÜNEY, PMP YouTube kanalında bulabilirsiniz.

Mithat GÜNEY, PMP YouTube Kanalı

Bu yazı, emlakmedya.com internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Kaynak; Tüketici Fiyat Endeksi, Ağustos 2021 (Türkiye İstatistik Kurumu)

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

Yazımız, konutpiyasasi.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, emlakaktif.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Bu yazı, ofisprojeleri.com internet sayfasında da tarafımızdan yayınlanmıştır.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerik2022 Bina Metrekare Normal İnşaat Maliyet Bedelleri açıklandı!
Sonraki İçerik1915 Çanakkale Köprüsü ’nde adım adım sona yaklaşılıyor!
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.