Türkiye’nin ham çelik üretimi, yılın 9 ayında geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 0,9 artarak 28 milyon ton olarak gerçekleşti. Üretimdeki yavaşlamada, inşaat sektöründe kullanılan uzun ürünlerin tüketimindeki azalış önemli rol oynadı.

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Veysel Yayan, yılın ilk yarısında çelik üretiminde artış yaşandığını, ikinci yarının başından itibaren ise üretimde duraklama gözlendiğini söyledi. Eylül ayında üretimin geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5.9 azaldığını ifade eden Yayan, bu gelişmenin etkisiyle yılın 9 ayındaki üretimin yıllık bazda yüzde 0.9 artışla sınırlı kaldığını dile getirdi.

Yayan, nihai mamul tüketimi açısından bakıldığında ise eylülde yıllık bazda yüzde 37,5 gerileme görüldüğüne dikkate çekerek, “Tüketimdeki düşüş ağırlıklı olarak inşaat sektörüne yönelik üretilen uzun ürünlerin tüketimindeki düşüşten kaynaklanıyor. Geçen yılın eylül ayında uzun ürün tüketimi 1 milyon 713 bin tondu. Bu yılın aynı ayında ise 790 bin ton. Yani 923 bin tonluk gerileme var” dedi.

‘Müteahhitler Stok Satmaya Çalışıyor’

İnşaat sektöründe yaşanan duraklamanın bu sektöre yönelik çelik üretimini de etkilediğini vurgulayan Yayan, “Devlet, altyapı yatırımlarını önemli ölçüde durdurdu. Müteahhitler, yeni bina inşa etmek yerine mevcut stoklarını satmaya çalışıyorlar” dedi.

Yayan, tüketimin yılın 9 ayında geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4.6 azalarak 25.3 milyon tona düştüğüne işaret ederek, aynı dönemde nihai mamul üretiminin yüzde 3.1 arttığını, üretim ile tüketim arasındaki farkın ihracata yansıdığını bildirdi. 9 aylık ihracat ise miktar bazında yüzde 12,3 yükselerek 15,2 milyon tona ulaştı.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.