Fuzul Grup YKB Mahmut Akbal, inşaat sektörünün yeniden hız kazanması için yabancı yatırımcılara yönelik yeni düzenleme gerektiğini ve satışlarının ihracattan sayılması gerektiğini bildirirken, firma yetkililerine yurtdışında kendilerini daha iyi tanıtabilmesi için yeşil pasaport sunulmasının gerektiğini söyledi.

0
1602

Giray Topçular’ın haberine göre,

Gayrimenkul piyasasına yönelik yapılan son kampanyalar ve yabancıyatırımcıların ilgisini Haber7.com’a değerlendiren Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal, sektörün nasıl canlandırılabileceğine ilişkin kritik açıklamalarda bulundu.

Akbal, konut kampanyasının sınırlı olduğunu aktarırken piyasayı asıl hareketlendirenin yabancı satışların olduğunu bildirdi. Kredi faizlerinin geçen seneye göre yüzde 300 artmasından dolayı iç piyasada maalesef istenen ilginin olmadığını aktardı. Ortadoğu ve Avrupa’dan Türkiye’ye müthiş bir ilgi olduğuna dikkat çeken Akbal, yabancılara 250 bin dolarlık gayrimenkul alımına vatandaşlık verilmesi ve yatırımcıların Türkiye’yi güvenli liman hissetmelerinin sektörü hareketlendiren en önemli sebeplerden olduğuna vurgu yaptı.

FİRMA YETKİLİLERİNE YEŞİL PASAPORT VERİLMELİ

Turizm sektörüne gösterilen desteğin inşaat sektörüne de gösterilmesinin gerektiğini aktaran Akbal, “Firma yetkililerine yeşil pasaport verilmeli, kendimizi yurt dışında daha iyi ifade edebilmek için fuarlarda tanıtımlar, televizyonlarda reklamlar, verilmesi lazım. Çünkü yabancı yatırımcı demek daimi turist demek, daimi kazanç demektir. Şöyle aktarayım. Yabancı turist ülkemizi ziyaret ettiğinde kısa bir dönem için harcama yapıyor ve gidiyor. Fakat yatırımcı yaptığı yatırıma yerleşmek için harcama yaptığı gibi burada yaşamak için de bir bütçe harcıyor ve sürekliliği olan bir kazanca dönüyor” dedi.

YABANCIYA SATIŞLAR PATLAMA YAPAR

Türkiye’de yabancıya konut satışlarının önünün daha da açılması gerektiğini belirten Akbal, “İspanya 1 milyon yabancıya satış yapmış, 187 milyar dolar hasılat elde etmiş. Türkiye Cumhuriyet tarihi boyunca yabancıya sattığımız konut sayısı ise 100 bin. Arada dağlar varken Türkiye’deki 5 yıldızlı otellerin sayısı İspanya’dakinden 5 kat daha fazla. Dolayısıyla bizim yabancıya satışın önünü açmamız lazım. Bu da nasıl gerçekleşebilir. Şimdi bizim burada bir talebimiz var. Yabancıya mülk satışında vatandaşlık verilmesini tapuya bağladılar. Kaldı ki Türkiye’de inşaat sektörünün lokomotifi kamuya bağlı markalı projeler. Ya Emlak Konut ya belediye arazileri veya TOKİ gibi arkasında devlet güvencesi olan projeler. Ama maalesef bunlarda proje aşamasında tapu verilmiyor ve yabancı yatırımcı bu sebepten dolayı tapulu projelere yöneliyor. Demek istediğim noter veya banka aracılığıyla yapılan sözleşmelere de vatandaşlık verilmesi durumunda, Türkiye’de konut satışları patlama yapar. Bu da cari açığa büyük bir katkı sağlar”ifadelerini kullandı.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.