Yapı Denetiminde Saygınlık Artacak!

Değiştirileceği açıklanan İmar Denetim Yasası, yapı denetçilerinden onay aldı. Bims Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Akmeraner, değişiklikle birlikte yapı denetiminde saygınlığın artacağını, zaman ve iş kayıplarının önüne geçileceğini söyledi.

0
713
-Article Top-
- Advertisement -

İnşaat Noktası paylaştığı yazısında, Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin inşaat sektörünü yakından ilgilendiren imar denetimi ile ilgili yasanın değişeceğini açıklaması sektörde bomba etkisi yarattı. Bakan Özhaseki’nin açıklamış olduğu değişikliğin sektöre etkilerini insaatnoktasi.com’dan Gözde Bekir’e anlatan Bims Yapı Denetim Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Akmeraner, zaman ve iş kaybının önüne geçileceğini, şirketlerin saygınlığının artacağını söyledi.

“ÇOK OLUMLU BİR ADIM”

Söz konusu değişikliğin yapı denetim firmalarını büyük ölçüde rahatlatacak bir süreci beraberinde getireceğini vurgulayan Akmeraner, atılacak adımı “çok olumlu” olarak niteledi. Eski sistemin iyi niyetle yapılmış olmasına rağmen asıl amacına ulaşamadığına dikkat çeken Akmeraner, bu konunun geçtiğimiz ay Yapı Denetimler Birliği İzmir Şubesi toplantısında da gündeme geldiğini, bakanlık ve İzmir İl Müdürlüğü’nde görevli bürokratların da eski sistemin getirdiği yanlış anlaşılmalara atıfta bulunduğunu söyledi. Eski Yapı Denetim Sistemi’nin iyi niyetle kurulmuş güzel bir sistem olmasına rağmen amacının “Mal sahibinin bir yapı denetim kuruluşu ile anlaşarak binasını yapacak müteahhidi denetlemesi” şeklinde düşünüldüğünü söyleyen Akmeraner, zaman içerisinde bu durumun müteahhit firmalarının yapı denetim firmalarının iş vereni durumuna getirilmesine yol açtığını ifade etti. Akmeraner, bu sebeple atılan adımların sektöre olumlu yansıyacağını söyledi.

“ŞİRKETLER DAHA ETKİN DAHA YETKİN OLACAK”
Yapılacak değişiklikle birlikte yapı denetim firmalarının ilgili bakanlık ve belediyelerin beklentilerini layıkıyla yerine getirme noktasında daha etkin ve yetkin olabileceğine dikkat çeken Akmeraner, bu sayede denetim şirketlerinin saygınlığının da artacağını söyledi. Birçok yapı denetim firmasının mevcut şartlar içinde kendilerinden beklenilenleri özveriyle yerine getirdiğini belirten Akmeraner, “Yapı Denetim Sistemi’nde elektronik dağıtımla birlikte hizmet bedeli oranlarının da yükseltilmesiyle firmalarımız iş tecrübesi daha yüksek, verimli yaşlarındaki mimar ve mühendisleri çalıştırabilecekler, bu da etkinliği ve yetkinliği artıracaktır”dedi.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.