Yüksek Fen Kurulu: birim fiyatların “TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi ve Değişim Oranına” göre güncellenmesi gerekecek

İnşaat ve Tesisat Birim Fiyatları her yıl Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı olan Yüksek Fen Kurulu tarafından hazırlanmakta ve yayınlanmaktadır. Kurul birim fiyatların "TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi ve Değişim Oranına" göre güncellenmesi gerektiği kararını almıştır.

0
1017
-Article Top-
- Advertisement -

10.07.2018 tarihli ve 30474 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2018/1 sayılı Cumhurbaşkanlığı Teşkilatı Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 97. Maddesinin birinci fıkrasının (k) bendi hükmü uyarınca her yıl bayındırlık ve iskan işleri ile ilgili yıllık rayiç ve birim fiyatlar tespit edilmekte ve bunları hazırlama görevi de aynı Kararnamenin 112. Maddesinin birinci fıkrasının (d) bendi hükmü gereği Yüksek Fen Kurulunun görevi arasında bulunmakta olup, bu kapsamda yayımlanan “2018 yılı İnşaat ve Tesisat Birim Fiyatları” kitabının “Genel Hükümler ve Açıklamalar” bölümlerine not ilave edilmesi cihetine gidilmiştir.

Yaklaşık maliyetin yıl içerisinde piyasa fiyatlarının altında kalması nedeniyle, yapım ihalelerinde yaşanan sorunlar konusunda önlem alınmasına ilişkin olarak inceleme ve değerlendirmeler yapılmıştır. Yapılan inceleme ve değerlendirmeler neticesinde, piyasa fiyatlarının doğru oranda yakalanması için güncellemenin “TÜİK İnşaat Maliyet Endeksi ve Değişim Oranına” göre yapılmasının uygun olacağı kararına varılmıştır.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.