Dünyada ilk kez bir Türk tarafından geliştirilen SETBLOK, uygulandığı binalarda daha yüksek enerji verimliliği sağlıyor. “Setblok“la inşa edilen yapılarda mantolama da tarihe karışıyor.

 

Enerjinin verimli kullanılması başka ülkelere bağımlı olmamak bakımından da önemli. Mantolamaya göre daha yüksek enerji verimliliği sağlaması, dayanıklı, çevreci, sağlıklı ve ekonomik bir ürün olması, ayrıca ses yalıtımındaki üstünlüğü ile yapı sektöründe devrim niteliğindeki bir buluş olan SETBLOK, volkanik bir kaya türü olan ponza taşıyla çimento ve polistren köpüğünü (EPS) birleştiren yüksek yalıtım özellikli bir duvar yapı elemanı. Yani bir cins tuğla. Uygulandığı binalarda hem yüksek enerji verimliliği sağlıyor hem de mantolama yapılması gerekliliğini ortadan kaldırıyor. SETBLOK, tüm ARGE süreçlerinde TÜBİTAK tarafından da desteklenmiş bir ürün.

MEVCUT SİSTEMLERE GÖRE DAHA İYİ ISI YALITIMI

Mantolama yapılan binalarda yaklaşık 5 ile 10 yılda bir tamirat gerektiriyor. Bu da hem çevre kirliliğine hem de maliyetlerin artmasına neden oluyor. SETBLOK ise dayanıklı, çevreci, sağlıklı ve ekonomik bu yeni ürün, yüzde yüz geri dönüşümlü oluşu, doğal hammaddelerden üretilmesi ve yapısında radyoaktif ve toksik maddeler kullanılmamasıyla hem doğa ve çevre dostu hem de insan sağlığına saygılı.

Yapılan araştırmalara göre iyi bir ısı yalıtımı ile enerji tüketiminden %70-80 tasarruf sağlamak mümkün. Basit bir ısı yalıtımı durumunda ise bu kazanç yaklaşık % 50 düzeyinde. Yine, iyi bir yalıtım ve enerji yönetimiyle 150 kWsa/Yıl olan enerji tüketimi 70 kWsa/Yıl’a düşürülebilmektedir. Yüksek ısı yalıtımlı yapı malzemesi ile inşa edilen binalarda iklimlendirmek için kullanılan yakıt tüketimlerinde ciddi düşüşler söz konusu. Binanın yalıtım derecesinin “yetersiz” düzeyden “iyi” düzeye getirilmesi durumunda ısı ihtiyacında % 74,7 gibi oldukça önemli düzeyde bir azalma söz konusu. Diğer bir deyişle, yalıtım düzeyi yükseldikçe enerji tüketimi azalmakta, yaklaşık % 75 gibi önemli boyutlarda enerji tasarrufu sağlanmakta. SETBLOK yapı elemanlarının, sektörde kullanılan geleneksel yalıtım uygulamaları ve yapı elemanlarına göre termal iletkenlik katsayı mukayesesine göre SETBLOK, mevcut sistemlere oranla daha iyi ısı yalıtımı sağlıyor.

HAM MADDESİ PONZA MADENİ

SET GROUP A.Ş’nin patentli yapı malzemesinde ham madde olarak ponza madeni kullanılıyor. Türkiye’de bolca bulunan ponza taşının, nitelikli yapı elemanına dönüşümü neticesinde bu minerale ciddi bir katma değer sağlanıyor.

”ÇED RAPORU ALINMASINA GEREK YOK”

SETBLOK üretim sürecinde, geleneksel yapı malzemeleri ile karşılaştırıldığında oldukça çevreci. Üretim esnasında elektrik kullanımı düşük düzeyde olup, açığa çıkan tüm atık malzemeler tekrar üretim hattına katılmaktadır. Ayrıca üretim sürecinde fırın kullanımı olmadığı için baca gazı problemi de yaşanmıyor. Üretim tesisi için Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun alınmasına gerek olmadığı ilgili devlet kurumları tarafından belgelenmiş.

Doğa dostu beton karışımı ve EPS’ den meydana gelen kompozit yapı elemanları binalarda yüksek ısı, ses ve nem yalıtımı sağlamaktadır.

FİRE ORANINI SIFIRA İNDİRGEMEKTEDİR

Geleneksel olarak kullanılan yapı malzemeleri şantiyelerde %3 ile %5 arasında fire vermektedir. Bu firenin başlıca sebepleri arasında, boyutsal uyumsuzluk, malzeme taşınması sırasında yaşanılan hasarlar, vb. gibi sorunlar sayılabilir. Geliştirilen yapı bloğu inşaatta detay sorunlara çözüm sağlamakla beraber, kolay uygulama yöntemleri ile inşa sırasında açığa çıkan fire oranını sıfıra indirgemektedir.

Yenilikçi yapı elemanı uygulaması ile yüksek konforlu binaların inşa maliyetleri düşmekte ve böylece toplumun her kesimi için erişilebilir olmaktadır. Bu malzeme ile sürdürülebilir kentlerin uygun maliyetlerde kurulmasına olanak sağlanmaktadır.

Bunlara ek olarak, SETBLOK uygulamasının daha ince yapı elemanları ile yüksek ısı yalıtımı sağlaması neticesinde inşaat için alınan mesken alanında toplam oturulabilir alan %0,4 oranında artmaktadır. Dünya nüfusunun her geçen gün daha artmasından dolayı, insanlar başlarını sokabilecekleri ev bulmakta zorlanmakta, gittikçe artan bu talep doğrultusunda da ev fiyatları daha da pahalılaşmaktadır. Setblok kullanımı daha fazla oturulabilir alan sağlamakta ve arazi mesken için en verimli şekilde değerlendirilebilmektedir.

YAPISINDA RADYOAKTİF VE ZEHİRLİ MADDELER İÇERMEZ

Geliştirilen kendinden yalıtımlı yapı elemanı doğal hammaddelerden üretilmektedir. Yapısında radyoaktif ve zehirli maddeler içermemesinin yanı sıra üretim sürecinde de çevreci olması nedeniyle tam bir doğa dostudur. Ayrıca kullanım esnasında şantiyede fire oluşturmaması sebebiyle de çevreye atık moloz bırakmamaktadır.

Neme, yangına ve depreme dayanıklılığı, tuğla ve mantolamadan daha düşük maliyeti ve inşaat süresini kısaltması, diğer yalıtım malzemelerinin aksine bina ömrü süresince kullanılabilmesi ile sürdürülebilir kentlerin oluşumunda büyük katkı sağlamaktadır.

ODALAR ARASI SES DUYULMASINA SON

SETBLOK, ses yalıtımı hususunda özellikle 2 dairenin odalarnın birleştiği komşu duvarlarda son derece yüksek ses yalıtımı sağlayarak, bu konuda da benzer ürünlerden farklılık gösteriyor. SETBLOK, 20’lik blokta 39 dB, 14’lük blokta ise 35 dB Ses Yutma Kapasitesi ile ses problemlerine de son veriyor.

 

http://Enerji Verimliliği İçin Devrim Niteliğinde Buluş:SETBLOK  başlıklı haber www.enerjimagazin.com  sitesinden uyarlanmıştır.

Hazırlayan: İnş.Müh. Hazal ÇEBİ

e-mail: cebiihazall@gmail.com

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.