Türk iş heyeti ırak’ta

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Türk iş heyeti deneyimlerini Irak, Irak'ta Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve Türkmen halkıyla paylaşmak istediklerini söyledi.

0
999

Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, Türkiye’nin farklı alanlardaki Türk iş heyeti deneyimlerini Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve Türkmen halkıyla paylaşmak istediklerini söyledi.

Türk iş heyeti ve MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Kızıltan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Türkiye, devlet kurumsallaşmasında, hukukta, eğitimde, sanayide, teknolojide ve ticarette çok büyük deneyimleri olan bir ülke. Biz bu deneyimlerimizi Irak halkı, IKBY ve Türkmen dostlarımızla paylaşmak istiyoruz.” dedi.

Türkiye’nin Irak  ile ticaret hacminin 20-25 milyar dolara çıkarmayı hedeflediğini söyleyen Kızıltan, bu konudaki çalışmaların devam ettiğini ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin yükselmesini beklediklerini belirtti. Irak’ta atılacak adımların orta doğunun inşası içinde önem arz etmektedir.

Türk iş heyeti Irak’ta yapılacak inşaat işlerine talip

ITC Erbil Milletvekili Aydın Maruf da “Bu görüşmede hedefimiz, Irak’taki Türkmen iş adamlarıyla ana vatan Türkiye’den gelen iş adamları arasında bir ortam yaratmak ve ticari faaliyet yapmaktır.” diye konuştu.

Irak’ın yeniden imarında Türkiye’nin özel sektörünün önemine değinen Maruf, “İleride hem Musul hem Kerkük hem de Türkmeneli bölgesinde imar, kalkınma, inşaat ve eğitim gibi tüm alanlarında Türkiye’nin katkı sağlamasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kuzeydeki Musul’da da benzer fırsatlar var. Musul Ticaret Ataşesi Mehmet Argüç, bölgeye ağırlıklı olarak Mardin, Gaziantep, Kayseri, Ankara ve İstanbul’dan mal geldiğini belirtiyor. Musul’da giyim, gıda, çimento, demir, plastik, her türlü inşaat malzemeleri, mobilya, beyaz eşya, hatta tıbbi malzemeler için bile müşteriler hazır.

Argüç, Türkiye’den Musul ve Kerkük’le ticaret yapmak isteyen girişimcilerin mutlaka kendilerini aramasını istiyor. Musul Ticaret Ataşeliği, bu kişileri Musul ve Kerkük’teki ticaret odalarıyla, Musul-Kerkük İşadamları Derneği yetkilileriyle bir araya getiriyor.

Bu haber AA haber ajansından alıntıdır.

Düzenleyen;

İnş. Müh. Adil MİRDESLİ

adil.mirdesli01@gmail.com

instagram;adil.mirdesli

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.