Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Resmi Gazetede Yayınlamdı

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği bugün Resmi Gazetede yayınlandı. Yönetmelik içeriği, TDY 2007 Yönetmeliğinde olmayan ahşap yapılar, hafif çelik yapılar gibi konularda da şartlar sunmaktadır.

0
2404
-Article Top-

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından hazırlanan “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği” bugün Resmi Gazete’nin mukerrer sayısında yayımlandı.

Yönetmelik içeriği, TDY 2007 Yönetmeliğinde olmayan ahşap yapılar, hafif çelik yapılar gibi konularda da şartlar sunmaktadır.

Yönetmelikte; mevcut yapıların deprem etkisi altındaki performanslarının değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi, yeni yapılacak betonarme, ahşap, çelik ve hafif çelik yapılarının deprem etkisi altındaki tasarımı, analizi ve yapımı için gerekli kurallar ve minimum koşullar belirtilmiştir.

Yönetmeliğin değişmesine paralel olarak deprem katsayısının belirlenmesi için gerekli her türlü değer ve grafik AFAD Başkanlığının internet sayfasında bulunmaktadır.

Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecektir. Yürürlüğe gireceği tarihte, daha önce yayımlanan “Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik” de yürürlükten kalkacak.

 

Yönetmeliği incelemek için TIKLAYINIZ.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.