Son zamanda üst üste yaşanan depremler sonrası profesörlerden korkutan açıklama: deprem yüzde yüz olacak ve 2,5 dakika sürecek.

7 büyüklüğündeki depremin önümüzdeki 7 yıl içinde yüzde yüz meydana gelmesi tahmin ediliyor. Ülkemizin acı bir gerçeği olan depremler hakkında ürkütücü ve iddialı tahminde bulunan jeoloji profesörü Cenk Yaltırak’ın söylediklerine göre İzmit depreminden daha şiddetli olacak.

Yüzde Yüz olacak

Prof. Dr. Cenk Yaltırak;

”1500 yıl içinde 253 deprem, birden fazla yeri yıkmış 38 büyük deprem var. Son yüzyıl içerisinde bunlara örnek Marmara adası depremi, Çınarcık depremi, İzmit depremi… Bu depremlerde ne kadar alan yıkıldığını, fayın büyüklüğünü, ne kadar alanı etkilediğini biliyoruz. Marmara’da bir depremin birden fazla yeri yıkabilmesi için büyüklüğünün 7’yi aşması gerekiyor. Elimizdeki veri setinde 38 tane 7’nin üzerinde deprem olduğunu biliyoruz. Burada dikkat çekici olan, yıkım alanlarında 557, 989, 1509… İzmit’ten başlayıp Tekirdağ ve Bursa’ya kadar yıkım raporları gelen deprem serisi bu üç depremdir. Bu yıkım alanlarını bildiğimiz için, çalışmalarımızda biraz daha ilerleyerek tüm yıkım verisine ulaştık. Biz tarihsel depremleri, hasar alanını ve fay boyutunu yazdığımızda depremin hangi büyüklükte olabileceğini gösteren bir kodla, elimizdeki deprem verileri ile yıkım raporlarına bakarak bulduğumuz deprem verilerinin aynı olduğunu yüzde yüz tespit ettik.”

2,5 dakika sürecek

Ürkütücü depremin büyüklüğü ve yıkıcı etkisinin yanında süreside dikkat çekiyor. Depremin oluşmasını elinde bulunan ve daha önceden oluşan deprem verileri ile bulduklarını söyleyen Yaltırak depremin 2019-2026 yılları arasında oluşacağı ve 2,5 dakika süreceğini de söyledi.

7.5 ten büyük deprem olması lazım

Marmara’da olası bir depremin en az 7.5 büyüklüğünde olacağını iddia eden Yaltırak, ”Bu raporların sonuçlarına göre; biz biliyoruz ki fayın kırılması için 7.5 ten büyük deprem olması lazım ve elimizdeki verilere göre öyle de olacak.” dedi.

Alman uzman da uyarmıştı

Alman sismolog Prof. Dr. Marco Bohnhoff, İstanbul’da 30 yıl içerisinde 7.4 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmesi olasılığının yüzde 70 olduğunu söylemişti. Bohnhoff, İstanbul’da büyük bir deprem yaşanması tehlikesinin her geçen gün daha da arttığını, sonuçlarının da dramatik olacağını kaydetmişti.

 

Kaynak:  https://www.finans365.com/turkiye-de-7-5-buyuklugunde-deprem-olacak-yuzde-yuz-tespit-ettik/14123/   

Düzenleyen: İnş. Müh. Tarık AMİL

e-posta: tarik_amil12@hotmail.com

 

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.