Küçük sınıf düşey eksenli rüzgar türbini WIND-ER 5.2‘nin tasarım parametreleri %100 yerli mühendislik ile belirlenerek üretildi.

WIND-ER 5.2, enerji üretimini en üst düzeye çekmek için akademik olarak geliştirilmiş, düşey eksenli bir rüzgar türbinidir. Sahip olduğu özel tasarım sayesinde, 5 m/s ortalama rüzgar hızına sahip sahaların yıllık enerji üretimlerinden en iyi şekilde yararlanacak.

WIND-ER 5.2 düşey eksenli rüzgar türbini Darrieus tipi tasarıma sahip olup, kanatlarına çarpan rüzgarın esme yönünden bağımsız olarak hep aynı yönde dönmesini sağlayan bir tasarıma sahip. Bununla birlikte, türbin düşük devirlerde de çalışıyor. Bu sayede sessiz çalışıyor ve gürültü kirliliği oluşturmuyor. Yani çevre dostu bir tasarıma sahip.

Tasarımcı firmanın sitesinde yer alan bilgilere göre, 1 kW ve 0,5 kW güçlerine sahip iki farklı prototipin performans testlerine geçildi. Testlerde IEC-61400-12:2015 standardının tavsiyelerine uyuluyor. Standardın ön gördüğü şartlara uygunluk için İzmir’in kuzey bölümünde rüzgar ölçüm istasyonu kuruldu. Bu istasyonda,

– Rüzgar Hızı (m/s)
– Rüzgar Yönü (derece)
– Ortam Sıcaklığı (C)
– Ortam Nemi (%)
– Atmosferik Basınç (mbar)

parametreleri 1Hz sıklıkla, yani her saniye ölçülüyor. Alınan veriler 10 dakikalık ortalamalar olarak elektronik ortama aktarılıyor ve mühendisler tarafından takip ediliyor. Şuana kadar test sahasından alınan verilerin son derece olumlu olduğu bildirildi. Tabi cihazın farklı atmosferik koşullarda da çalışacağı düşünüldüğünde, bu koşullardaki sahalarda da testlerin yapılacağı ve sonuçlarının detaylı bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacağı bildiriliyor.

Türbin kanatlarının imalat tekniği üzerine yapılan çalışmalar devam etmekte olup, kanatların farklı kalınlıklarda sacdan ve kompozitten prototipleri eş zamanlı olarak üretiliyor. Mevcut prototipte 38 cm kiriş uzunluğuna sahip NACA4418 tipi profiller kullanılıyor. WIND-ER‘ın seri imalata geçmesi ile birlikte global küçük sınıf düşey eksenli rüzgar türbini pazarında kendine yer edinmesi hedefleniyor.

Standart bir evin ihtiyacı olan elektrik enerjisini sahip olduğu 5,2 m² bir süpürme alanını kullanarak üretecek olup 1 kW ve 0,5 kW modelleri yeterli rüzgar hızında sürekli olarak elektrik sağlayacak.

WIND-ER’ın bir sonraki modeli 10 kW anma gücüne sahip, şebeke bağlantılı tasarıma sahip olacak.

Daha detaylı bilgi için WIND-ER sitesini ziyaret ediniz.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.