şehir ve bölge planlama

Eğitim Süreci

Şehir ve Bölge Planlama eğitimi zahmetli ve oldukça zor bir süreçtir. Şehir ve Bölge Plancısı ünvanına sahip olabilmek için öncelikle üniversitelerin ilgili bölümlerinden mezun olmak gerekir. Sabahlamaların eksik olmadığı bu bölümde; kentlerin sahip olduğu ve geliştirilmesi mümkün olan dinamikleri değerlendirilerek kısa ve uzun vadeli hazırlanan plan ve projeler, rapor haline getirilir, sunumlar hazırlanır ve jürinin beğenisine sunulur. Eğitim süresi 4 yıl olmasına rağmen öğrencilerin %40’a yakını genellikle mezun olamamaktadır. Şehir ve bölge plancısı lisansına sahip olan kişiler ise teoride Şehir ve Bölge Plancısı ünvanına sahip olsalar da mesleklerini icra edemeyeceklerdir.

Şehir ve Bölge Plancılığı Uzmanlık Alanları

Şehir ve bölge plancıları ilgi alanları ve yetenekleri doğrultusunda planlama, tasarım, kentsel tasarım, kentsel dönüşüm, enformasyon, ulaşım, koruma, gayrimenkul geliştirme vb. alanlarda uzmanlaşabilmektedir. Örneğin gayrimenkul değerleme lisansına sahip olan plancılar gayrimenkullerin alım-satım süreçlerinde ekspertizlik yapabilir. Bir diğer şehir plancısı ise ilgili koruma alanlarında koruma amaçlı imar planları hazırlayıp kültürel varlığın korunması ve sürdürebilirliğinin sağlanması konusunda etkin rol oynayabilir.

Tecrübe Engeli

Şehir ve bölge planlama lisansına sahip olan kişiler, ilk aşamada iş sahibi olma konusunda tecrübe engeli ile karşı karşıya kalmaktadır. Karar destek mekanizması olarak iş gören şehir plancıları, tecrübe kazanma amacıyla herhangi bir alanda çalışmak zorunda kalmaktadır. Hedeflerinden şaşmayan, bunun için emek sarf eden plancılar için durum daha farklı olabilmektedir. Mesleki alanda kendini geliştirme konusunda aktif, yenilikçi, yaratıcı kişiler her çalışma ortamına uyum sağlayabildiği gibi mesleki tatminsizliklerden de kurtulacaktır.

Meslekte Başarılı Olmak ya da Olmamak!

Şehir ve bölge plancılığı mesleğinde başarılı olmak için kişinin yetenekleri doğrultusunda bir hedef belirlemesi ve o alanda tecrübe kazanması şarttır. Şehir plancısının ne kadar çok para kazandığından ziyade mesleki uzmanlığını tamamlayıp tamamlamadığı, mesleğini icra ederken plan süreçlerine katkısının hangi düzeyde olduğu önemlidir. Hedefleri doğrultusunda sabreden ve azimli plancılar için başarı da beraberinde gelecektir.

Saygılarımla,

Şhr. Blg. Pln. Aleyna Sağır

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.