Yol ve Köprü ücretleri yasağa rağmen işledi!

Toplam 31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi sebebiyle o hafta sonunda vatandaş evinde kaldı. Peki ya bu süreçte Yol ve Köprü ücretleri de donduruldu mu, yoksa işledi mi?

0
442

Toplam 31 ilde sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi sebebiyle o hafta sonunda vatandaş evinde kaldı. Peki ya bu süreçte Yol ve Köprü ücretleri de donduruldu mu, yoksa işledi mi?

Yol ve Köprü ücretleri hafta sonunda donduruldu mu?

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında, başta 30 büyükşehir belediyesi olmak üzere toplam 31 ilde ilan edilen sokağa çıkma yasağı sebebiyle o hafta sonunda vatandaş evinde kaldı. Bu da sınırlı olan ekonominin durmasına sebep oldu. Peki ya bu süreçte yol ve köprü ücretleri de donduruldu mu, yoksa işledi mi?

Ülke genelindeki tüm bu ekonomik durgunluğa rağmen, üzerinden hemen hemen hiç araba geçmeyen Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Avrasya Tüneli para kazanmaya devam etti.

(Kovid-19) yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında Cuma günü akşam saatlerinde İçişleri Bakanlığı Cumartesi ve Pazar günleri için sokağa çıkma yasağı ilan etti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu istifanın eşiğine kadar getiren; yasağın ilan ediliş biçimi ve saati yanında, Türkiye’de pek çok sektör sokağa çıkma yasağından dolayı hafta sonu iş yapmadı.

Covid-19 Koronavirüsün yayılmaması için alınan bu önlem, bir sektör dışında tüm esnafın işini etkiledi. Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli ile hayata geçirilen projeler para kazanmaya devam etti.

Sözcü’nün yaptığı habere göre, kabaca bir hesapla Üçüncü Köprü için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yılın ikinci yarısında işletmeci şirkete 1.6 milyar TL ödeme yapacaktı. Yani basit bir hesapla 2019 yılının ikinci altı ayı için geçiş garantisi kapsamında günlük olarak 8.8 milyon TL’lik bir ödeme yapıldı.

Yol ve Köprü ücretleri 2 günde en az 17,6 milyon lira tutuyor

Sözleşmedeki geçiş garantisi maddesine atfen, koronavirüsten dolayı şu an Yap İşlet Devret projelerine devlet olarak çok daha fazla günlük ödeme yapılacağı aşikar. Zira vatandaş sokağa çıkma yasağı ve koronavirüs tedbirleri kapsamında bu yol ve köprüleri neredeyse hiç kullanmıyor.

Sadece İstanbul’da hafta sonu fırınlar, eczaneler ve resmi görevi olanlar dışında hemen hemen hiç kimse sokağa çıkma yasağından dolayı iş yapamadı. Ancak alınan bilgiye göre, 2 günlük sokağa çıkma yasağı boyunca vatandaşlar olarak;

  • Üçüncü Köprü için en az 17.6 milyon TL,
  • Avrasya Tüneli için ise en az 960 bin TL

ödemek durumundayız.

Yap İşlet Devret Modeli (YİD) nedir?

Yap İşlet Devret Modeli, Kamu Projesini Müteahhit firmanın;

  • kendi finansal imkanları ile hayata geçirmesi,
  • elde edeceği kar dahil olmak üzere yatırım bedelini projenin işletme süresi içerisinde ürettiği mal veya hizmetin idare veya hizmetten yararlananlara satmak suretiyle tahsili,
  • sürenin sonunda işletmekte olduğu tesisleri bakımı yapılmış, eksiksiz ve işler durumda ilgili kamu kuruluşuna devretmesidir.

Yap İşlet Devret Modeli (YİD) ile ilgili ayrıntılı bilgi için lütfen; Yap İşlet Devret Modeli (YİD) nedir?

Yol ve köprü ücretleri yasak dinlemedi! başlıklı haber, patronlardunyasi.com internet sayfasında 13 Nisan 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

#mithatgüney / @mithatgny
www.mithatguney.com

Bu haber, www.turkinsa.org.tr internet sayfasında da tarafımdan paylaşılmıştır.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Önceki İçerikMühendisin Kaleminden: Saha Çalışmalarından (Geoteknik) Derleme Örnekler -1
Sonraki İçerikGalataport İstanbul’da inşaat çalışmaları durduruldu
İnş. Müh. Mithat GÜNEY
Mithat GÜNEY, 1972 yılında Sinop ili, Türkeli ilçesinde dünyaya geldi. Almanya’da başladığı öğrenim hayatını Lise öğrenimi ile İstanbul’da sürdürdü ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği lisans eğitimini 1994 yılında tamamladı. Profesyonel hayatına 1994 yılında meslektaşı ile birlikte İstanbul’da açtıkları Mühendislik Bürosu’nda başlayan Mithat GÜNEY, uzun yıllar birçok Betonarme ve Çelik Konstrüksiyon projenin Statik Hesap ve Projelendirilmesi, Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS), Şantiye Şefliği vs. konularında hizmet vetmiştir. 1999 Marmara Depremi sonrası Çelik Yapılara yoğunlaşmış ve Çelik Yapıların Tasarımı, Projelendirilmesi ve Uygulanması konularında çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı prestij projeyi hayata geçirmenin haklı gururunu yaşamaktadır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan 2015 yılında almış olduğu “Riskli Yapılar Tespit Uzmanı” ünvanı ile şu ana kadar oluşturmuş olduğu mesleki bilgi birikimini; Riskli Yapıların Tespiti, Projelendirilmesi, Onarım ve yeniden Taahhüdü, Kontrolörlüğü ve Müşavirliği alanlarına yansıtmaktadır. Hayat boyu öğrenme felsefesi ile günümüz Profesyonel Proje Yönetimi metodolojisi üzerine yoğunlaşmış ve bunu PMI kuruluşundan 2018 yılında üstün derece ile almış olduğu PMP sertifikası ile belgelendirmiştir. Özellikle inşaat projelerinin daha etkin ve verimli planlanması, yönetilmesi ve teslim edilmesi adına, bu konuda eğitim ve seminerler vermektedir. Kendi blog sayfasında kişisel gelişim, liderlik, proje yönetimi vs. konularında makaleler paylaşmaktadır. Evli ve 2 çocuk babası olan Mithat GÜNEY, Türkçe’ye ilave olarak İngilizce, Almanca ve Arapça konuşmaktadır. Ayrıntılı bilgi için bkz. https://www.linkedin.com/in/mithat-g%C3%BCney-pmp%C2%AE-a33b4617/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.