Akıllı Şehirler!

Akıllı şehir, şehrin daha yaşanabilir, daha sürdürülebilir ve daha verimli olması amacıyla bilgi iletişim teknolojilerinin sağladığı çözümleri insan odaklı, çok paydaşlı, katılımcı ve şeffaf bir şekilde kullanan ve kendini sürekli geliştiren şehirdir.

0
471
-Article Top-
- Advertisement -

Teknolojinin sağladığı imkanlarla şehirlerin daha yaşanabilir hale gelmesi amacıyla ‘akıllı şehir’ kavramı ortaya çıkmış ve son yıllarda da oldukça üzerinde konuşulmaya başlanmıştır. Ancak sadece teknoloji üzerinden ilerlemesi mümkün olmayan çok boyutlu bir kavramdır. Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt da akıllı şehirlerin yalnızca teknolojik şehirler olmadığını ve yaşanabilirlik, erişim, trafik ve çevresel sorunlarından arınmak için tüm paydaşların birlikte hareket ettiği şehirler olduğunu ifade etmiş, asıl çevresel ve finansal anlamda şehirlerin akıllanması gerektiğini dile getirmiştir. Genel geçer kabul gören bir tanımı olmayan bu terimin giderek yaygınlaştığı ve farklı paydaşlar tarafından farklı anlamlarda kullanıldığı görülmektedir.

Akıllı şehir, şehrin daha yaşanabilir, daha sürdürülebilir ve daha verimli olması amacıyla bilgi iletişim teknolojilerinin sağladığı çözümleri insan odaklı, çok paydaşlı, katılımcı ve şeffaf bir şekilde kullanan ve kendini sürekli geliştiren şehirdir. Bütün bunları sağlamak için kullandığı temel bileşenler de şu şekildedir;

Akıllı İnsan: İnsanlar, sosyal hayata daha çok katılmakta, çoğulculuk ve şehir kültürü yaşam boyu devam eden bir öğrenme sürecine dönüşmektedir. Yaratıcılık ve açık fikirlilik teşvik edilmektedir.
Akıllı Çevre: Teknoloji yardımıyla çevre ve doğanın sürdürülebilirliği sağlanabilmekte, yeşil alanlar ve su kaynakları kontrol edilebilmektedir.
Akıllı Yaşam: Barınma, güvenlik, sağlık, eğitim, boş zaman faaliyetleri gibi ihtiyaçların kapsamının teknolojiyle beraber belirlenmekte, sosyal bütünlüğün sağlanması amaçlamaktadır.
Akıllı Ulaşım: Toplu taşıma altyapısının en optimal haliyle kullanılması sayesinde trafik sıkışıklığı ve hava kirliliği gibi şehirlerin temel problemlerinin azalması hedeflenmektedir.
Akıllı Ekonomi: Kaldıraç etkisiyle mevcut kaynaklar daha etkin kullanılmakta, finansman ve insan kaynaklarına veya zamana dair darboğazlar aşılmaktadır.
Akıllı Yönetişim: Karar vericiler, teknolojiyle tüm paydaşların çıkarlarını göz önünde bulundurup kaynakların daha akıllı bir şekilde kullanılarak uzun vadeli toplumsal faydanın sağlanması için çalışacaktır.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.