Depreme ne kadar hazırsınız? Depremden önce yapılacaklar nelerdir?

Siz depreme ne kadar hazırsınız? Deprem anında neler yapmanız, nasıl davranmanız, çevrenizdekileri nasıl yönlendirmeniz gerektiği konusunda ne biliyorsunuz? Evde, okulda, iş yerinde veya dışarda deprem anında güvenli bölgeleri tespit edebiliyor musunuz?

0
1415
deprem

Siz depreme ne kadar hazırsınız? Deprem anında neler yapmanız, nasıl davranmanız, çevrenizdekileri nasıl yönlendirmeniz gerektiği konusunda ne biliyorsunuz? Evde, okulda, iş yerinde veya dışarda deprem anında güvenli bölgeleri tespit edebiliyor musunuz?

Deprem, ülkemizin bilinen gerçelerinden biridir. Her an depremin olması muhtemeldir. Bu nedenle deprem ile yaşamayı öğrenmeliyiz. Peki depremden önce yapılacaklar ‘ı biliyor musunuz? Deprem öncesinde kendiniz ve sevdikleriniz için ne tür önlemler aldınız? Ya da bundan sonrası için ne gibi planlarınız var veya neler yapmayı planlıyorsunuz? Eğer henüz bir fikriniz yoksa gelin yazımızda bunları biraz inceleyelim.

Depremden Önce Yapılacaklar Nelerdir?

 • Dolap üzerine konulan eşya ve büro malzemeleri kayarak düşmelerini önlemek için plastik tutucu malzeme veya yapıştırıcılarla sabitlenmelidir.
 • Soba ve diğer ısıtıcılar sağlam malzemelerle duvara veya yere sabitlenmelidir.
 • Dolaplar ve devrilebilecek benzeri eşyalar birbirine ve duvara sabitlenmelidir. Eğer sabitlenen eşya ve duvar arasında boşluk kalıyorsa, çarpma etkisini düşürmek için araya bir dolgu malzemesi konulmalıdır.
 • Tavan ve duvara asılan avize, klima vb. cihazlar bulundukları yere ağırlıklarını taşıyacak şekilde, duvar ve pencerelerden yeterince uzağa ve kanca ile asılmalıdır.
 • İçinde ağır eşyalar bulunan dolap kapakları mekanik kilitler takılarak sıkıca kapalı kalmaları sağlanmalı.
 • Zehirli, patlayıcı, yanıcı maddeler bulunduğu yerlere sabitlenmeli ve kırılmayacak bir şekilde depolanmalıdır. Bu maddelerin üzerlerine fosforlu, belirleyici etiketler konulmalıdır.
 • Rafların önüne elastik bant ya da tel eklenebilir. Küçük nesneler ve şişeler, birbirlerine çarpmayacak ve devrilmeyecek şekilde, kutuların içine yerleştirilmelidir.
 • Gaz kaçağı ve yangına karşı, gaz vanası ve elektrik sigortaları otomatik hale getirilmelidir.
 • Binadan acilen çıkmak için kullanılacak yollardaki tehlikeler ortadan kaldırılmalı, bu yollar işaretlenmeli, çıkışı engelleyebilecek eşyalar çıkış yolu üzerinden kaldırılmalıdır.
 • Geniş çıkış yolları oluşturulmalıdır. Dışa doğru açılan kapılar kullanılmalı, acil çıkış kapıları kilitli olmamalıdır. Acil çıkışlar aydınlatılmalıdır.
 • Karyolalar pencerenin ve üzerine devrilebilecek ağır dolapların yanına konulmamalı, karyolanın üzerinde ağır eşya olan raf bulundurulmamalıdır.
 • Tüm bireylerin katılımı ile (evde, iş yerinde, apartmanda, okulda) “Afete hazırlık planları” yapılmalı, her altı ayda bir bu plan gözden geçirilmelidir. Zaman zaman bu plana göre nasıl davranılması gerektiğinin tatbikatları yapılmalıdır.
 • Bir afet ve acil durumda eve ulaşılamayacak durumlar için aile bireyleri ile iletişimin nasıl sağlanacağı, alternatif buluşma yerleri belirlenmelidir.
 • Önemli evraklar (kimlik kartları, tapu, sigorta belgeleri, sağlık karnesi, diplomalar, pasaport, banka cüzdanı vb.) kopyaları hazırlanarak su geçirmeyecek bir şekilde saklanmalıdır.
 • Deprem çantası daima bulundurulmalıdır. Deprem çantası evde kolayca ulaşılabilir bir yerde olmalıdır.

Peki, deprem çantasında neler bulunması gerekir?

1. Bolca su

Hava sıcak veya soğuk olsun sizi hayatta tutabilecek en önemli şey, sudur. Kolay ulaşabileceğiniz bir yerde, 1,5 litrelik petler halinde, temizlik ihtiyaçlarınızı da göz önüne alarak bol miktarda hazır bulundurun.

2. İlaç

Sürekli kullandığınız ilaçlarınız var ise mutlaka yedek kutuları çantanızda bulundurmalısınız.  Ayrıca, ufak tefek yaralanmalara karşı İlk yardım çantasını da yanınızda mutlaka bulundurmalısınız.

3. Para

İhtiyaçlarınız anında yardım bulamadığınız takdirde yanınızda para bulunması gerekecek.

4. Powerbank

Powerbankınız her zaman tam dolu olarak, yedek şarj cihazı ve şarj kablosu ile hazır bulunmalıdır. Çünkü iletişim ilk üç günde sizin için en az su kadar önemli olacaktır. Gereksiz ve uzun süreli görüşmeler yapmamaya özen gösterin.

5. Islak mendil

Hijyenik ıslak mendiller, sizi bir süre boyunca suyun yerine geçerek idare edecektir. En az üç gün yetecek kadar günlük kişi başı minimum 50 yaprak olacak sayıda hazır bulundurun. Yanınızda kuru bir peçete veya tuvalet kağıdı da ihtiyaçlarınız için çok faydalı olacaktır.

Deprem sonrası süreci atlatabilmeniz için yukarıda sayılan ilk 5 maddedekiler mutlaka hazır bulundurulmalı.

 

 

6. Konserve ve Etimek

En kötü durumu düşünmeli, yemek bulamadığınız bir anda aç kalmamanız için iki-üç kutu konserve ve bir-iki paket Etimek benzeri yiyecekleri mutlaka çantanızda bulundurmalısınız.

7. Battaniye

Kış mevsiminde gerçekleşebilecek bir deprem, sizi pijamalarınızla yakalar ise dışarıda sizi sıcak tutacak bir şeyler gerekir.

8. Giysi

Bir önceki maddede bahsettiğimiz gibi pijamalarınız ile yakalanırsanız üzerinize kalın bir şeyler giymeniz gerekebilir.

9. Ayakkabı

Evden telaşla çıplak ayak çıkarsanız çantanızda yedek ayakkabı bulundurmak çok işinize yarayabilir.

10. Çakmak

Ateş yakmanız gerekirse veya farklı sebeplerden ötürü ateşe ihtiyaç duyarsanız çakmak veya kibrit mutlaka çantanızda olsun.

11. Düdük

Sesinizi duyurmak için sesinizin yetmediği anlarda düdük size çok yardımcı olacaktır.

12. Yağmurluk

Kötü hava koşullarını düşünürsek şemsiye veya yağmurluk mutlaka çantanızda olmalıdır.

13. Kıymetli evrakların fotokopileri

Tapu, sigorta, kimlik vs. gibi kıymetli evraklarınızın bir fotokopisi mutlaka çantanızda bulunmalı.

14. Çok Amaçlı Çakı

Her türlü işinize yarayabilecek açacak, makas, bıçak vb. gibi özelliklere sahip olan birçok amaçlı çakı yanınızda olmazsa olmazlarda.

15. El feneri

Elektriklerin kesilme ihtimalini göz önünde bulundurursak fener derdinize derman olacaktır. Cep telefonunuzu fener olarak kesinlikle kullanmayın, çünkü telefon size en çok lazım olacak şey. Fenerin pilleri bittiğinde tekrar çalışır hale getirebilmek için yedek pil bulundurmalısınız.

16. Çadır

Geceyi dışarıda geçirmek zorunda kalma durumunda aile fertlerinin en az yarısına yetecek büyüklüğünde kolay kurulabilir bir çadır bulundurulabilirse iyi olur.

 1. Depremden Önce Yapılacaklar ‘ı sizler için derledik. Yazımızın deprem anı hakkında devamı var. Daha fazlası için takipte kalın.

Depreme ne kadar hazırsınız? Depremden önce yapılacaklar nelerdir?” başlıklı haber www.afad.gov.tr sitesinde yayınlamıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. (stu) Büşra Kurt
e-posta: busra.beu10@gmail.com

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.