İnternette bugünlerde Malezya’nın Kuala Lumpur şehrindeki bir otel ile ilgili haber sıkça paylaşılıyor. Haber cnnturk.com da yayınlandığı şekliyle aynen şöyle:

“Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da inşaat halindeki bir otel binası, eğik mimarisi nedeniyle vatandaşların paniklemesine neden oldu. Otel inşaatına dair sosyal medyada yayılan bir fotoğrafta binanın devrilmek üzereymiş gibi gözükmesi nedeniyle çok sayıda vatandaş, fotoğrafı sosyal medya hesaplarında paylaşarak yetkilileri uyardı. Fotoğrafın internet ortamında yayılması üzerine inşaat firması yetkilileri, yaptıkları açıklamada, otelin kendine has mimarisinden ötürü eğik göründüğünü belirterek bina inşaatının sorunsuz devam ettiğini kaydetti.”

Adı geçen otel, 5 yıldızlı Kempinski Luxury Hotel. 68’er katlı (A Blok) iki spiral konut kulesine ve satış mağazasına sahip dünyanın en uzun üç gökdelenden biri. 57 katlı eğik kule (B Blok) lüks suitlerden oluşuyor.

Ancak internette, “leaning building in Malaysia” diye arama yapıldığında; yörede benzer pek çok haberin bulunduğu görülmekte. Malezya, Tayland, Bankok ve Çin…

Örneğin 2017 Ağustos ayında scmp.com. (south china morning post) adresinde yayınlanan bir haberde benzer mimari özelliklere sahip gökdelen otellerden birine ait.

Bangkok’taki Yıkılacakmış Gibi Duran Eğik Bina Haberi İçin TIKLAYINIZ

Yine Malezya’nın Perak kentinde “çok ünlü Pisa Tower” a benzeyen Eğik Kule bir turistik destinasyon konumunda.

Kuala Lumpur’un kelime anlamı, “çamurlu nehirlerin birleştiği kavşak”. Malezya’nın Klang ve Gombak nehirlerinin çamurlarını birleştirdiği noktada olan Kuala Lumpur’da çamuru pek de hafife almamak gerekmektedir. Görünen o ki yöredeki binanın yapıldığı zeminde ciddi oturmaların çokca olduğu inşaat profili çamuru hafife almayan yaratıcı mimarların projelerine de yansımış…Üstelik hem haber hem de tanıtım… Siz ne dersiniz?

Haberleri cnnturk.com ve scmp.com. daki haberleri yeniden düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.