Brütalizm

Geçmişte başarılı ve başarısız bir çok uygulaması olan bu modernist mimari akımın ayakta sağlam kalan örnekleri koruma altına alınmaya çalışılıyor. Yeniden gündeme gelmesi akımın yeniden moda olmasını sağlayabilecek mi?

0
109

Tüm moda trendlerin döngüsel olduğu ve modası geçen olguların yeniden moda olabildiği sıklıkla görülmektedir. 1970’lerin ortasında popülerlik kazanmış olan modernist mimari yaklaşım olan Brütalizm için de durum böyledir. Bu mimari tarza yönelik beğeni yeniden artmakta.

Brütalizm Nedir?

Brütalizm, ana hammaddesi ham beton formlar içeren bir mimari biçimidir. Brütalizm, 1950 ile 1980 yılları arasında moda olan bir mimari üsluptur. Brutalist mimar, binanın temel unsurlarının ve malzemelerinin açığa çıkmasını vurgular. Mekanik sistemleri ve destek yapılarını örtmek yerine, bu bileşenlerin görülmesini sağlar. Temel yapı malzemelerinin özellikle de betonun ön plana çıkmasıyla vurgulanır.

Brütalist Mimari Ögeleri Nelerdir?

Beton sağlam bir malzemedir ve en iyi şekilde kullanması için, birçok Brütalist mimar güçlü ve sağlam görünen yapılar yaratmaya çalışmaktadır. Brütalist yapılar, neredeyse tek bir beton bloktan oyulmuş, yekpare gibi görünmektedir. Dış malzemelerin homojenliği bu etkiyi yaratmaktadır. Ayrıca brütalist yapılar, heybetli, kale gibi ve görsel olarak ağır hissetme eğilimindedirler.

Brütalist mimari, ağır ve taşınmaz görüntüsü ile sanatsal açıdan heykelsidir. Işık ve gölgelerle desenler ve kompozisyonlar oluşturularak benzersiz derinlikler yaratılabilir. Binanın dış cephesinden başlayan güç ve vahşilik vurgusunun çekiciliği geçmişte kalan akımın yeniden gündeme gelmesinin esas nedeni gibi.

SOSBrutalizm Web Sitesi Kuruldu

Bu yönde dünyanın dört bir yanından yıkılma riskiyle karşı karşıya olan binaları derleyen bir küresel brütalizm korumacı hareketi için SOS Brutalism web sitesi kuruldu. Yeniden yaygın bir trend olur mu şimdiden bilebilmek imkansız. Ancak bu tarz mimariye ait binaların güçlendirerek yeniden kullanıma açılması ile ilgili örnekler yaygınlaşmaya başladı.

Kaynak: archdaily.com, hayriatak.com

Bu yazı inşaat mühendisi Gülcan Ay tarafından yeniden düzenlenmiştir.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.