ABD’deki Massachusetts Institute of Technology (MIT) ve Suudi Arabistan Krallığı tarafından düzenlenen, dünyanın dört bir yanından 80 civarında girişimcinin davet edildiği StartSmart Konferansı ve Sergisi’nin 5-7 Mart’ta Mekke’de yapılacak.

Dünyanın dört bir yanından 80 civarında girişimcinin davet edildiği Bu etkinlikte “start-up” firmaları ve küçük işletmeler Suudi pazarına açılma ve yatırımcılarla tanışma fırsatı elde edecek. Konferansa Polonya, Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Lübnan’ın da aralarında bulunduğu ülkelerden girişimcilerin arasında Türkiye’den Consubcon sisteminin kurucusu olan girişimci Emrah İnanç davet edildi.

Girişimci Emrah İnanç, “Taşeron Bankası” adıyla oluşturduğu projeyi, dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası yatırımcılara konferansta anlatmaya hazırlanıyor. Emrah İnanç, 2013’te inşaat sektöründeki taşeron firma ve ekipler ile müteahhitlik firmalarını dijital ortamda bir araya getirmek ve katma değeri yüksek, istihdama katkı sağlayan dijital bir girişim ortaya koymak amacıyla bu sistemi oluşturmuştu. “Consubcon” sistemi inşaat sektöründeki taşeron firmalar, ekipler ve müteahhitlik firmalarını dijital ortamda buluşturmayı hedeflemektedir.

“Taşeron Bankası” adıyla başlayan proje sayesinde her yıl binlerce inşaat çalışanına Türkiye ve 22 farklı ülkede istihdam sağladıklarını, yaklaşık 6 bin yerli ve yabancı müteahhitlik firmasının projelerine taşeron ekip ve firma tedariki yaptıklarını, Türkiye’nin küresel inşaat sektöründe en tanınmış ülkelerden biri olduğunu belirten Emrah İnanç:

Uluslararası birçok büyük inşaat projesinde Türk firmalarının imzası var. Biz de Türk müteahhitlik sektörünün gücünü arkamıza alarak küresel bir marka olmak için 2017’den bu yana operasyonlarımızın yüzde 80’ine yakınını Orta Doğu ve diğer ülkelere taşıdık. Dünyanın en büyük müteahhitlik firmalarına hizmet sunmaya başladık. Bu yıl itibarıyla isim değişikliğine giderek müteahhit-taşeron-inşaat üçlemesinden oluşan “Consubcon” adıyla hizmet vermeye başladık.Yasal olmayan kişi ve şirketlerin işçiler üzerinden haksız kazanç elde ettiğini ve işçilerin ailelerine yollayacakları paralara el konulduğunu gördük. Uluslararası kuruluşların dünyadaki göçmen işçilerle ilgili hazırladıkları raporların da bu durumu kanıtlar nitelikte veriler ortaya koymaktadır. Çok vahim ve üzücü bir durum olan bu sorunu çözebilmek ve aradan aracıları kaldırmak için çalşıyoruz. Ticaret müşavirlerimizin destekleriyle faaliyet gösterdiğimiz ülkelerden tüm iş taleplerini ülkelerdeki inşaat çalışanlarına haftalık ve aylık bültenler halinde ulaştırıyoruz. Böylelikle inşaat çalışanı iş bulma vaadiyle kandırılmıyor, iş bulan kişi ya da şirketlere aracılık ücretleri ödemiyor, iş bulmadan ülkesini terk etmek zorunda kalmıyor. Bu çalışmamız Orta Doğu ve diğer bölgelerdeki ülkelerde yoğun ilgi gördü. StartSmart Konferansı ve Sergisi’ne davet edildik. Etkinlik kapsamında projelerimizi, çalışmalarımızı anlatma ve birçok yatırımcıyla görüşme fırsatımız olacak. Girişimimizi Orta Doğu’da daha fazla büyütebilmek için önemli adımlar atmamızı sağlayacak ve en önemlisi genç bir girişimci olarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmek imkanı bulacağız. ” açıklamasında bulundu.

Bu haber hürriyet.com da 01.03.2020 de haber olarak yayınlanmıştır. Yeniden düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.