Kazı işleri sırasında; kazı alanında kenarların çökmesi, kazıda çalışanların üzerine malzeme düşmesi, kazı alanına insan ve araçların düşmesi, insanların herhangi bir teçhizattan zarar görmesi, yakındaki yapıların zarar görmesi, çevrede bulunana insanlara yönelik olumsuzluklar, yaralanma veya ölümlü kazalar rastlanılan durumlardır.

Yaşanabilecek tehlikeli durumlara karşı alınacak tedbirler; payanda, iksa bağlantıları gibi önlemlerin alınmasının yanısıra gerekli ekipmanların çalışmalara başlamadan önce işyerinde bulundurulmasını da içermektedir.

OSHA standartlarına göre her bir işçi göçük tehlikesine karsı uygun koruyucu sistemlerle korunmalıdır. Bir metre küp zemin ağırlığı yaklaşık olarak 1 – 1,5 ton civarıdır ki bu da yaklaşık bir araba ağırlığı kadardır. Toprak altında kalan bir işçi üç dakikadan daha az bir sürede boğulmakta; hayatta kalsa bile iç organlarında ciddi hasar ve ezilmeler meydana gelmektedir.

Kazı çalışmaları sırasında oluşan ve ciddi sonuçlara yol açan, yaralanmalara veya ölümlere neden olan kazaları azaltmak/ mümkün olduğunca önlenmesi kapsamında; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü son dönemlerde kazı güvenliğiyle ilgili kamuoyuna yansıyan bazı olaylar nedeniyle bir genelge yayınladı.

Genelgeye ulaşmak için:

http://antalya.imo.org.tr/resimler/dosya_ekler/6eb2e8abed12acc_ek.pdf?tipi=2&turu=X&sube=4,

Haberin kaynağı:

http://antalya.imo.org.tr/genel/bizden_detay.php?kod=26728&tipi=1&sube=4

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.