TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, her yıl gelenekselleşmiş olarak Süleymaniye Külliyesi’ndeki mezarı başında düzenlediği anma programını bu yıl COVİD-19 salgını önlemleri sebebiyle gerçekleştiremiyor.
Ancak Sinan’ın 432. ölüm yıldönümü sebebiyle; Yönetmen Suha Arın ve ekibi tarafından “1988 Uluslararası Mimar Sinan Yılı” dolayısıyla hazırlanan, büyük mimarın hayatını ve eserlerini yansıtan, her biri yarım saatlik altı bölümden oluşan “Dünya Durdukça” Belgeseli’ni, Mimar Sinan’ı anma programı kapsamında her gün bir bölüm olmak üzere 6-11 Nisan 2020 tarihlerinde mimarist.tv üzerinden gösterime açacak.
6 Nisan Pazartesi gününden başlayarak mimarist.tv adresi üzerinden belgesel bölümlerini gün boyunca izleyebilirsiniz. Bölümler gün gün yayımlanacak olup gün sonunda siteden kaldırılacak.

“Dünya Durdukça” Belgeseli
Yönetmen:    Suha Arın
Görüntü Yönetmeni:    İlhan Arakon
Kamera:   Turhan Yavuz
Kurgu:   Cahit Seymen
Müzik:   Turgay Erdener
Anlatan:  Süreyya Arın, Sacit Onan (TR),
Ian Shears (EN), Alain Laurenceau (FR)
Süre:  180 dk. (30’ar dakikalık 6 bölüm)
Yapım Yılı:   1988
Bu belgesel için MTV bünyesinde kurulan Mimar Sinan Araştırma Merkezi’nde, Arapça, Farsça, Osmanlıca uzmanları, mimarlar, sanat tarihçileri ve sosyal antropologlar görev aldı. Mimar Sinan’ın yaşamı ve yapı faaliyetlerinin yanı sıra, Osmanlı Devleti’nin o zaman dilimindeki yöneticilerini, siyasal, toplumsal, ekonomik ve kültürel olayları Avrupa ve Asya ile karşılaştırarak inceleyen araştırma merkezinde on binden fazla bilgi fişi derlendi.Bir buçuk yılda tamamlanan “Dünya Durdukça” belgeseli için, Türkiye sınırları içinde 40.000 km yol kat edilerek otuzdan fazla ilde çekim yapıldı. Ayrıca, Yunanistan, Macaristan, Yugoslayva, Sovyetler Birliği ve Suriye’de de çekimler gerçekleştirildi.
”Dünya Durdukça”, 1989 Lozan Mimari Filmler Yarışması’nda “Jüri Özel Ödülü”ne, 1990 UNESCO Uluslararası Sanat Filmleri Yarışması’nda “Mimarlık Ödülü”ne, 1990 Bordeaux Şehir Planlaması ve Mimari Filmler Yarışması’nda da “Avrupa Konseyi Özel Ödülü”ne layık görüldü.
Bu haber http://www.mimarist.org/ adresinde 03.04.2020 tarihinde duyuru olarak yayınlanmıştır. Yeniden düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.