Elektronik Beton İzleme Sistemi Projesi ile; Çevre ve Şehircilik Bakanlığının denetim konusundaki bilgi birikimi ve Savunma Sanayi Başkanlığı (Aselsannet)’nın izleme ve güvenlik konularındaki tecrübesi birleştirilerek, yapılarda kullanılan betonun denetiminin daha sağlıklı ve güvenilir olarak yapılması hedeflenmektedir. Böylece Ülkemiz adına kaliteli ve yaşanabilir marka şehirler oluşturma hedefine bir adım daha yaklaşılarak, vatandaşlarımıza depremlere karşı daha güvenli yapılarda yaşama imkanı sağlanacaktır.

Elektronik Beton İzleme Sistemi (EBİS) Projesi

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Yapı İşleri Genel Müdürlüğü) arasında 04.01.2018 tarihinde imzalanan işbirliği protokolü kapsamında EBİS proje çalışmalarına başlanılmıştır.

Çalışmaları tamamlanmak üzere olan ve yakın zamanda ülkemiz genelinde uygulamaya geçirilecek olan sistemle ilgili olarak laboratuvar denetimlerinden sorumlu şube müdürleri ve denetimlerde görev alacak teknik personele 30.07.2018- 03.08.2018 tarihleri arasında eğitim toplantısı düzenlenmiştir. Eğitim de; EBİS Merkezi Yazılımı ve EBİS Mobil Yazılımları,  numune alım süreci ve deney süreçleri uygulamalı olarak anlatılmıştır.

Antalya ilinde verilen eğitim sunumlarından yararlanılarak sizlere beton numune alımında neler yapılacağını aşağıda anlatacağız.

Beton Kırıcı ve Mobil Uygulama Aselsannet Yapımı

Projede kullanılacak Beton presleri Aselsannet tarafından özel olarak üretilmiş olup, içerisinde RFID okuyucular, görüntü kameraları, güç kaynağı ve kalibrasyona müdahaleyi önleyen bir anahtar kilit sistemi yer almaktadır.

Yine Aselsannet tarafından mobil bir EBİS uygulaması yazılmış olup, tablet ve telefonlar üzerinden bağlanılabilecektir.

Uygulama  android veya apple marketlerden ücretsiz indirilerek kişiye özel kullanıcı adı ve şifre ile kullanılabilecektir.

Mobil uygulama üzerinden numune alma, numune şahitliği, şantiye çıkışı ve kürleme işlemleri gerçekleştirilecektir.

Bu sistem ile numune alma sürecine ilişkin konum, saat ve rapor bilgileri ile deney yapan ve numune alımına şahitlik eden kişi bilgileri elektronik ortamda tutulmakta olup, ülke geneli, il, ilçe, laboratuvar  veya yapı bazlı denetlenebilmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı web üzerinden, laboratuvar kullanıcılarına ve il müdürlüklerine sağlanacak roller ile Elektronik ortamda beton numuneleri anlık izleyebilecektir.

Uygulamada Aselsannet’in Sağlayacağı Hizmetler Nelerdir?

1. Beton numunelerinin kimliklendirilmesi aşamasında kullanılacak olan UHF RFID etiketlerin tamamı hizmet süresince Savunma Sanayi Başkanlığı (Aselsannet) vasıtasıyla sağlanacak.

2. Beton numuneleri alım süreçlerinde kullanılmak üzere laboratuvar firmalarınca kullanılacak olan RFID el terminalleri ile kırım cihazı ve kırım cihazı üzerinde bulunan RFID okuyucular, Savunma Sanayi Başkanlığı (Aselsannet) vasıtasıyla temin edilecek.

3. Laboratuvarların EBİS ile ilgili her türlü soru, görüş ve bilgi talepleri ile arıza aktarımlarını sağlayabilmeleri amacı ile çağrı merkezi hizmeti sağlanacak.

4. Beton izleme sistemi denetçilere, yetkili yapı denetim ve laboratuvar firmalarına yönelik olarak, sistemin tanıtımını konu alacak bir eğitim verilecek.

5. Gerektiğinde Yapı Denetim Sistemi Uygulama yazılımının Bakım, İyileştirme ve Geliştirme işi konusunda destek verilecek.

Şantiyede Beton Numunesi Nasıl Alınacak?

1. Sahada dökülecek betondan numuneler alınır.

2. Deneyleri yapacak eleman veya labaratuvar denetçisi tarafından RFID etiketler (çipler) beton numunelerinin içine yerleştirilir, sonra mobil uygulama üzerinden beton bilgileri doldurulur ve el terminali  yardımıyla etiketler(çipler) okutulur.

3. Kontrol elemanı veya yapı denetim kuruluşu tarafından mobil uygulama üzerinden numune şahitliği yapılır.

 

4. RFID etiketli (çipli) beton numuneleri sahada 16-72 saat aralığında bekletilir.

5. 16-72 aralığında bekleyen numuneler sahadan el terminali ile okutularak alınır.

6. Numuneler el terminali ile okutulduktan sonra laboratuvarın kür havuzuna yerleştirilir.

7. 7. gün sonunda beton numunelerinin 3 tanesi çıkarılacak, RFID okuması ile doğrulama yapıldıktan sonra kırılacak ve test sonuçları Merkezi Yazılıma gönderilecek.

8. 28. gün sonuda beton numunelerinin kalan 3 tanesi çıkarılacak, RFID okuması ile doğrulama yapıldıktan sonra kırılacak ve test sonuçları Merkezi Yazılıma gönderilecek.

Sunulan ilgili sunum dosyası için TIKLAYINIZ.

EBİS kullanımını ile ilgili sunum dosyası için TIKLAYINIZ.

EBİS sisteminin kullanımı ile ilgili sunumu bir başka makalede tanıtacağım.

Sabrınız için teşekkürlerimi sunar, saygılarımla.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.