Düzenleyen: İnş. Müh. Yüksel KAYA

Kagir bir yapı malzemesi olan beton yanmaz yapı malzemesi olup A1 sınıfına girmekte ve tutuşup alev almaz bir malzeme olarak yapılarda kullanılmaktadır. Tabi ki yanmaz malzeme sınıfına giriyor olması yangından ve ısıdan ne olursa olsun zarar görmeyeceği anlamına gelmiyor. Beton ısıya karşı dayanıklı bir malzeme olmasına karşın yüksek mertebedeki sıcaklıklarda zarar görmekte, bazı özellikleri zayıflamaktadır.

Beton içerisinde bulanan hidrate çimento tanecikleri ısı etkisiyle dehidrate olur ve betonun dayanımını düşürür. Isı etkisiyle agregalar da deforme olurlar, ancak çimento tanecikleri kadar hassas değillerdir. Geçirimi çok düşük olan betonlarda ısı etkisiyle genleşen ve buharlaşmak isteyen su molekülleri yeterli alan bulamadıkları için yüksek sıcaklıkta ani genleşme sonucu betonun içten patlamasına neden olurlar. Özellikle tünel yangınlarında bu durum gözlemlenmektedir. Betonun bu zaafından yola çıkan Sheffield Üniversitesi‘ndeki araştırmacılar, eski lastiklerden geri dönüştürülen lifleri kullanarak betonu yangın hasarlarından koruyan yeni bir yöntem geliştirdiler.

Bu alanda yapılan ilk çalışma

Yangında beton yapıların hasar görmemesi veya çökmemesi için betonun içerisine insan yapımı polipropilen (PP) liflerin ilave edilmesi en iyi bilinen tekniktir. Peki, betona katılacak bu liflerin yerine geri dönüştürülmüş bir malzeme kullanılamaz mı? Theengineer internet sitesinde yer alan habere göre, Sheffield Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, bu liflerin hammaddeden yapılması gerekmediğini, bunun yerine kullanılmış lastiklerden geri kazanılabileceği gösterilmiştir. Bu alanda yapılan ilk çalışma olup araştırmanın sonuçları Fire Technology dergisinde yayınlandı.

Betonu koruyabilirseniz, donatıları da korumuş olursunuz.

Betonun içerisine katılan lastik lifleri, ateşten gelen yoğun ısı altında eriyip küçük kanal ağları oluşturmakta. Betonun içinde sıkışan nem, oluşan bu kanal ağları ile dışarı kaçar ve betonun patlamasını engeller. Tabi, sadece betonun parçalanmasını engellemekle kalmaz, betonun içindeki donatıları da korur. Bildiğiniz gibi donatılar aşırı ısıya maruz kaldıklarında çok hızlı bir şekilde dayanım kaybediyor ve plastik deformasyonlar yaparak yapının çökmesine neden oluyor. Betonu koruyabilirseniz, donatıları da korumuş olursunuz.

Sheffield Üniversitesi ile Twincon bu konuda birlikte çalışarak yapı endüstrisi için yenilikçi çözümler geliştiriyor. Bu çalışmanın devamında ise farklı oranlarda lif içeren betonları ve aynı zamanda farklı tipte betonları kullanarak test edilmesi planlanılıyor. Ayrıca, araştırma ekibi malzemelerin içinde meydana gelen yapısal değişiklikleri de incelemek istiyor. Bunun  için malzemeleri mikroyapı düzeyinde ısıya nasıl tepki verdikleri de araştırmaya dahil edilecek.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.