İnşaat Sektörünün merakla beklediği tasfiye kararnamesinin de içinde olduğu “Vergi Kanunları İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” (Torba yasa) 18 Ocak 2019 tarih ve 30659 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

2) Belge sahibi, yarısından fazla hissesine sahip olduğu tüzel kişiliklerde ihalelere ilişkin sözleşmelerin yürütülmesinde temsile ve yönetime yetkili olacak

4734 sayılı Kanunun 10 uncu maddesinin üçüncü fıkrasının üçüncü cümlesi, “…Bu belge sahiplerinin kuracakları veya ortak olacakları tüzel kişiliklerin ihaleye girebilmesinde en az bir yıldır tüzel kişiliğin yarısından fazla hissesine sahip olmaları, her ihalede bu oranın aranması ve teminat süresince bu oranın muhafaza edilmesi zorunludur.” olmaktaydı.

Yeni düzenleme yasa maddesi “Bu belge sahiplerinin kuracakları veya ortak olacakları tüzel kişilerin ihaleye girebilmesinde en az bir yıldır tüzel kişiliğin yarısından fazla hissesine sahip olması ve bu sürede bu Kanuna göre yapılacak ihalelere ilişkin sözleşmelerin yürütülmesi konusunda temsile ve yönetime yetkili olması, bu şartların her ihalede aranması ve teminat süresi sonuna kadar muhafaza edilmesi zorunludur.” olarak kanunlaşmış olup 14 ay sonra, Mart 2020 tarihinde yürürlüğe girecektir. Bu düzenleme ihale konusu işin niteliği ile daha  uyumlu olmasını sonucuna etki edecektir.

“İş bitirmesi olan tüzel kişilikler devredilerek, o konuda hiç deneyimi olmayan kişiler ihalelere iştirak edebiliyorlardı. Bu durum deneyimin kaliteye yansımasının önündeki bir engeldi. Yapılan  bu değişiklik ile tüzel kişiliklerin devredilerek ihaleye girilmesinin önüne geçilmesi sağlanacaktır. Ayrıca belge sahibi kişilerin sözleşmelerde temsil ve yönetme yetkisine sahip olmalarına imkan verilmiştir.”

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.