İnşaat Sektörünün merakla beklediği tasfiye kararnamesinin de içinde olduğu “Vergi Kanunları İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” (Torba yasa) 18 Ocak 2019 tarih ve 30659 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti.

İhale ile alınan işlerin tasfiye ve devrine imkan veren düzenleme yasanın 32. maddesinde bulunuyordu. Sektör STK’larının yoğun çabası ve kamu ile yapıcı iletişim sonucunda teklifte 30 Haziran olan tarih, 31 Ağustos gününe ötelenerek yürürlüğe girmiştir.

Yazı dizimizde, inşaat sektörünü yakından ilgilendiren ve dolaylı olarak etkileyen yasanın 30 uncu, 32 nci, 35 inci, 43 üncü, 46 ncı, 47 nci, 56 ncı, 57 inci, 59 uncu, 61 inci, 66 ncı, 67 nci ve 68 inci maddelerini açıklayacağız.

1) Taahhüt ibaresinin yerini Ciro alıyor

4734 sayılı Kanunun 10 uncu maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (3) numaralı alt bendi “İsteklinin iş hacmini gösteren toplam cirosu veya ihale konusu iş ile ilgili taahhüdü altındaki ve bitirdiği iş miktarını gösteren belgeler.” olmaktaydı.

Yeni düzenleme yasa maddesi ile “İsteklinin iş hacmini gösteren toplam cirosu veya ihale konusu iş ile ilgili cirosunu gösteren belgeler.”  olarak kanunlaşmış olup 4 ay sonra, Mayıs 2019 tarihinde yürürlüğe girecektir.

“Bu düzenleme ihale konusu işin niteliği ile daha uyumlu olması sonucuna etki edecektir.”

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.