Tasarım Devrimi: Microsoft HoloLens ve Karma Gerçeklik

HoloLens'in inşaat sektöründe proje tasarım aşamasında, projelendirme aşamasında, yapım aşamasında ve ileride yapılacak revizeler için kullanılması hayati önem arz edecek bir teknolojik gelişmedir. Proje ve yapım aşamasında ortaya çıkabilecek hataları önceden tespit edebilir, anlık müdahale edebilirsiniz.

0
704
-Article Top-
- Advertisement -

Bu yazımda Venessa Ho‘nun inşaat alanında Karma Gerçeklik için kaleme aldığı yazıyı Türkçe’ye çevireceğim. İyi okumalar dilerim.

 

İnşaat Sektöründeki Teknolojik Devrim: Karma Gerçeklik

Dünyanın en büyük tasarım ve mimarlık firması Gensler, Çin’deki 632 metrelik Şanghay Kulesi’nden, dünyanın ilk 17 günde basılmış olan 3D baskılı ofisine kadar, yapısal mucizeleriyle ünlüdür.

Bu yüzden Los Angeles çalışma alanını yeniden şekillendirmek için zaman geldiğinde, Gensler’in yeniliğin ön saflarında yer alması sürpriz değildi. Esnek çalışma alanları, sağlık odaları ve yemyeşil bir verandadan oluşan yeni ve şık kampüsünü oluşturmak için Gensler, mimari tasarım dünyasında devrim yaratan etkileyici bir dijital deneyim kullandı: Karma Gerçeklik.

Gensler, kullanıcıların sanal olarak holografik tasarımları deneyimlemelerini ve yaşamalarını sağlayan bir karma gerçeklik çözümü olan Microsoft HoloLens’te SketchUp Viewer’ı kullandı. Küresel bir mühendislik ve inşaat teknolojisi şirketi olan Trimble tarafından geliştirilen uygulama, Windows Store’daki ilk genişletilebilir, ticari Microsoft HoloLens uygulamasıdır ve hızlı bir şekilde ve daha kolay oluşturulacak ortak çalışma yöntemi olarak vazgeçilmez bir araç haline gelmektedir. Birçok proje için karma gerçeklik, özel merdivenlerden tıbbi laboratuvarlara, spor sahalarından fabrika modellerine kadar her alanda kullanılan yeni tasarım gerçekliğine dönüştü.

Gensler firmasının yaratıcı medya lideri Alan Robles, “Karma Gerçeklik, tasarım ürününü iletme kabiliyetimizin bir sonraki evrimsel adımıdır” dedi. “Tasarım materyallerimizi ekran alanından ve gerçek alandan çıkarabilmenin en önemli şeylerinden biri, tasarım ürünümüz ile etkileşimde bulunabilmemiz ve değerlendirebilmemizdir. Bu gerçekten çok güçlü. ” dedi.

Gensler, yakın zamanda yeniden yapılandırılmış Los Angeles ofisinde iki binaya bağlanan bir gökyüzü köprüsü oluşturmak için bu teknolojiyi kullandı. HoloLens’teki SketchUp Viewer ile mimarlar, iç duvarına, çıkarmak istedikleri ve etkilerini inceledikleri holografik, cam kaplı bir köprü yerleştirdiler.

“Köprü panellerinin yüksekliğini değerlendirebilir ve estetik olarak gereksinimlerimizi karşılayıp karşılamadıklarına ve herhangi bir sorun görüp görmediklerine karar verebiliriz” dedi. “Nihai ürünün neye benzeyeceği konusunda daha iyi kararlar vermemize izin verdi.”

Mimarlar, mühendisler ve inşaat profesyonelleri için uzun zamandır süregelen bir meydan okuma, önceden var olan paydaşlarla birlikte öngörülen bir alanı iletiyor. Parşömen çizimleri ve hoş sulu boyalardan 3D bilgisayar kaplamalarına ve küçük köpük modellerine geçtiler. Çalışacağınız bir ofis olarak minyatür bir ofis düşünmek zor. İki boyutlu bir ekrana bakarak, 3 boyutlu görüntünün boyutunu ve hissini düşünmek zor.

SketchUp Viewer, Trimble’ın popüler 3D modelleme yazılımını, Microsoft’un holografik bilgisayarına yerleştirerek, Trimble’ın “Deneyimsel Tasarım İncelemesi” olarak adlandırdığı şeyi yapmasına izin veriyor. Kullanıcılar, masa üstü hologramda dolaşabilir, yeniden ölçeklendirebilir, taşıyabilir ve döndürebilir. Aynı zamanda, 3 boyutlu birebir ölçekli model üzerinde yaşayabilirler, doğal olarak bu da onların temel yapı bilgisi modelleme (BIM) verilerine erişirken, modeli fiziksel bir ortamda “hissetme” ve anlamalarını sağlar. BIM, bir yapının fiziksel ve fonksiyonel özelliklerinin sayısal temsilidir.

“Karma dünya fikirleri, karmaşık fikirleri iletmenin harika bir yoludur” diyen Trimble’ın karma gerçeklik program yönetmeni Aviad Almagor. “Müşterilerimizin ve müşterilerimizin, paydaşları ile veri alışverişi, etkileşim ve iletişim kurma şeklini tamamen değiştiren radikal bir değişim.”

Teknoloji, gerçek zamanlı işbirliğini uzaktan mümkün kılar; daha hızlı ve daha az yineleme; tasarımdan konstrüksiyona, bakımdan tüm inşaat süreci boyunca daha emin kararlar elde edilir. Karma gerçeklik aynı zamanda tüm paydaşların – mimarlar, mühendisler, inşaat yöneticileri, müşteriler – aynı dijital varlıkları aynı doğal ve sürükleyici şekilde görmesini ve paylaşmasını sağlar.

“Aslında bu bir zaman makinesi gibi” diyor Robles. “Zaman içinde, tasarım boyunca tasarımını olduğu gibi anlamak için ileriye veya geriye doğru hareket edebileceğiniz bir nokta.

”Gensler, yeni Los Angeles Futbol Kulübü’nün 22.000 kişilik konutu olan California Stadyumu’nun Banc of California Stadyumu’nu tasarlamaya başladığında, müşterileriyle iletişim kurmak için HoloLens’te SketchUp Viewer’ı kullandı. Taraftar deneyimleri sporda çok önemli olduğu için karma gerçeklik, 3D modellerin kapsamını ve hissini neredeyse yaşamak için zorlayıcı bir araçtı. Teknoloji, gelecek yıl açılması planlanan yeni futbol stadyumunun tasarımında paydaşları aktif katılımcılara dönüştürdü.

“Stadyumlar deneyim ortamlarıdır. Olayları görüntüleme ve absorbe etme deneyimini geliştiren bir yer tasarladığınızdan emin olmanız gerekir” dedi. “Müşteri, alanın ne olacağının etkisini anlayabildiğimizden ve iletişim kurabildiğimizden emin olmak için en son teknolojileri kullanmaya çok fazla odaklandı.

”HoloLens’te SketchUp Viewer ile yenilik getiren diğer öncü tasarım firmaları arasında AECOM, CallisonRTKL ve Hensel Phelps bulunuyor. Microsoft HoloLens ayrıca Alman şirketlerinin evsel hareketlilik çözümlerinin fiziksel kısıtlamalara sahip kişiler için dağıtımını sağlama konusunda Almanya’ya yardımcı oluyor. Yakın zamana kadar, şirketin özel merdiven asansörlerini satma, tasarlama ve kurma işlemleri, kamera, etiketleme ve manuel veri girişini içeren zahmetli bir sistemdi.

Ancak, ThyssenKrupp, Microsoft HoloLens ve Microsoft Azure ile iş akışını dijital olarak yeniden yapılandırdı ve böylece müşteriler artık evlerinde asansörün görselleştirilmesini görebiliyor ve bu da duygusal bir kararın ne olabileceğini göstermelerine yardımcı oluyor. Artık bir merdiveni taramak, adımları ölçmek, verileri kaydetmek ve ekipler arasında gerçek zamanlı olarak paylaşmak artık daha kolay satış, tasarım, üretim ve kurulum sağlıyor.

ThyssenKrupp’un inovasyon başkan yardımcısı Thomas Felis, “Microsoft ile olan bu ortaklık ile ThyssenKrupp evleri yaşamı daha iyi hale getirecek” dedi. “Bu bir oyun değiştirici.”

Karma Gerçeklik, uzmanların hem tasarım sürecini değiştirebileceği hemde gerçek tasarımları değiştirebileceği yıkıcı bir eğilim. Robles, bilgisayar monitörleri için masaların artık boyutlandırılmayacağı bir gün öngörüyor, çünkü karma gerçeklik uygulamalarına sahip giyilebilir cihazlar her yerde bulunacak.

Almagor, yakın gelecekte giyilebilir cihazlar farklı gerçekleri harmanlayan bir kontakt lens haline gelebilecek. Tüketiciler, karma gerçekliği kullanabilir ve odalarının stilini değiştirmek ya da pencerelerinden görmek için kendi “deneyim tasarımcısı” olabilirler.

“Karar verirsin, “Art Deco tarzı istiyorum, Van Gogh ofisimin duvarında ya da benim penceremden bir okyanus görüntüsü”, çünkü bu benim bugünkü ruh halim.” dedi.

Yenilikçi tasarımda öne çıkan bir ses olan mimar Greg Lynn için, HoloLens’teki SketchUp Viewer, çalışmak için dönüştürücü bir yol haline geldi. 2016 Venedik Bienali mimari sergisi için Detroit’teki terkedilmiş bir oto fabrikası olan Packard Plant’i yeniden canlandırmak için teknolojileri kullanıyordu.

Lynn, Los Angles’taki ofisinden, yayılan fabrikanın hologramının içinde durabildi, tavana bakabildi, modeli için en iyi oranları hesapladı ve kararlarının sonuçlarını çabucak görebildi.

Lynn, “Tüm hayatımı, geometriden fiziksel dünyaya bir şeyler almak için harcadım,” dedi. “HoloLens; iki boyutlu, üç boyutlu ve fiziksel alan bağlantıları arasındaki fark. İşte bu mimari. Bu bir devrim. ”

HoloLens’in inşaat sektöründe proje tasarım aşamasında, projelendirme aşamasında, yapım aşamasında ve ileride yapılacak revizeler için kullanılması hayati önem arz edecek bir teknolojik gelişmedir. Proje ve yapım aşamasında ortaya çıkabilecek hataları önceden tespit edebilir, anlık müdahale edebilirsiniz.

Sabrınız için teşekkür ederim.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.