İş görüşmeleri çok streslidir. Kendinizi iyi göstermeniz, amiyane tabirle pazarlamanız gerekir. Çok kısa bir süre içerisinde kendinizin o işe uygun olduğunuzu karşınızdakine ikna edemezseniz, küfür olmayıp küfür etkisi yaratan o “Biz sizi arayacağız” cümlesini duyabilirsiniz.

İş görüşmesine gitmeden şık ve güzel giyinmeli, başvurduğunuz şirket hakkında da bilgili olduğunuzu göstermelisiniz. Ama bu süreci baltalama potansiyeli olan bir durum daha var: mülakata gitmeden önce ne yediğiniz! Zekânızın öğlen ne yediğinizden geri kalmasını istemiyorsanız, iş görüşmesine gitmeden bu yiyecekleri yemeyin.

1- Soğan ve Sarımsak

Hele yakın mesafe oturuyorsanız ağzınızın kokması çok kötü olabilir. Soğan ve sarımsak kokusu dişler fırçalansa dahi geçmez çünkü koku mideden gelir. Tabii siz yine de iş görüşmesine gitmeden dişlerinizi fırçalayın, diş ipi kullanın ve ağız suyuyla çalkalayın. Ve eğer sigara içiyorsanız, tavsiyem mülakat bitene kadar sigara içmeyin. Güzel kokun yani.

2- Fazla Lifli Gıdalar

Yulaf, mercimek, muz, fasulye gibi gıdaların midenizde neler yaptığını biliyorsunuzdur. Can sıkıcı şekilde vücudunuzdan çıkmaya çalışmasalar bile karnınızı guruldatabilir. Sakin şekilde kendinizi överken karından gelen o ses tüm ciddiyeti ve karizmanızı bozabilir. Doyurucu şeyler yiyin yeter.

3- Renkli Şeker veya Lolipop

“Sabah stresten hiçbir şey yemedim, bari şeker yiyip enerji alayım” derken dişlerde ve/veya dilde leke bırakan şeker veya lolipoplardan yeme gafletine düşmeyim. Yeseniz bile mülakata girmeden önce ağzınızı kontrol edin.

4- Fazla Kafein

İş görüşmesinde heyecanlanmak normaldir. Ama eğer çok fazla kafein alırsanız kalbiniz daha hızlı atar, elleriniz titrer ve ayağınızı istemsizce yere vurursunuz. Elleriniz de terleyebilir. Bir fincan kahve yeterlidir; mülakattan sonra istediğiniz kadar içersiniz.

5- Alkol veya Yasak Maddeler

Biraz rahatlamak için iş görüşmesine “bir tek” atıp gidenler oluyor. Ama siz sakın bu hataya düşmeyin. İş görüşmesinde bilinciniz %100 yerinde olsun. Üstelik âlim olsanız bile alkol kokan birini kimse işe almaz.

6- Salça veya Domates Sosu

Ya da üstünüze dökülürse leke bırakabilecek herhangi bir şey ama en kötüsü salça veya domates lekesidir. İş görüşmesinde “temiz” olmak zorundasınız.

7- Fazla Su

Su yiyecek değildir ama yine de ekleyelim. Aslında fazla su içmek çok faydalıdır. Ona lafımız yok. Ama iş görüşmesinden önce çok su içerseniz tuvalet ihtiyacınız doğabilir. Ve zaten stresliyseniz psikolojik olarak toptan rahatsız hissedebilirsiniz. Ve mülakat sırasında tuvalet izni istemek çoğu işverene veya İK sorumlusuna “çocukça” gelir. Yapmayın.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.