800 yıllık Sultanhanı Kervansarayı‘nın restorasyon çalışmaları sonucu, kalorifer tesisatı, klozet ve PVC doğramalı cam eklendi, kamuoyunda tepkilere neden oldu.

Aksaray’ın Sultanhanı ilçesinde bulunan Selçuklu dönemine ait Sultanhanı Kervansarayı’nda 2017 yılında başlatılan restorasyon çalışmasında sona gelindi. Ancak Anadolu’nun en önemli Selçuklu yapılarından biri olarak görülen kervansaray, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından finanse edilen restorasyonun ardından adeta yeniden inşa edilmiş bir görünüme(!) kavuştu.

İş makineleriyle zemini kazılan kervansarayın kapalı bölümüne yerden ısıtma sistemi döşenirken, açık avlulu kısmın odalarına da kurul kararı olmadan kalorifer tesisatı kuruldu. 1229 yılında Selçuklu Sultanı I. Alaaddin Keykubat tarafından yaptırılan Sultanhanı Kervansarayı’nın yaklaşık 800 yıllık geçmişi restorasyonla bozulurken yapının, dönemin mimari özelliklerini yansıtan tuvalet bölümüne ise fayans döşenip klozetler yerleştirildi.

Yılda yaklaşık 500 bin insanın ziyaret ettiği Sultanhanı Kervansarayı’nın yenilenmiş halini görenler tarihi dokunun silindiğini belirterek tepki gösteriyor.

SULTANHANI BELEDİYESİ TARAFINDAN 29 YILLIĞINA KİRALANMIŞTI.

Yılda yaklaşık 500 bin ziyaretçiyi ağırlayan tarihi Sultanhanı Kervansarayı’na yönelik ilgiyi artırmak ve ilçenin tanıtımına katkı sağlamak için yola çıkan Sultanhanı Belediyesi, tarihi yapıyı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden 29 yıllığına kiraladı. Restorasyonun ardından ziyaretçi sayısının 1 milyona çıkarılması hedefleniyor.

‘Restore et, işlet, devret’

‘Restore et, işlet, devret’ modeliyle kiralanan kervansaray için yeni bir restorasyon projesi hazırlandı. Sultanhanı Belediyesi’nin ihale ettiği restorasyon projesi, Temmuz 2017’de yüklenici firma ile imzalanan 9 milyonluk sözleşme ile başladı. Ekim 2019’da bitirilmesi planlanan restorasyon projesi kapsamında Sultanhanı Kervansarayı’nın çatısı su aldığı gerekçesiyle kurşun malzeme ile kaplandı. Ana taç kapı, kapalı bölüm taç kapısı ve mescit kısımlarında uygulanan restorasyon çalışmaları sırasında iş makineleriyle kazılan kapalı bölümüne ise tabandan ısıtma sistemi döşendi. Açık avlulu kısmındaki revaklar ise PVC doğrama ve cam ile kapatılarak kalorifer sistemi döşendi.

TUVALET KISMINA MODERN KLOZET EKLEDİLER!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından finanse edilen restorasyon sırasında ayrıca tarihi yapının tuvalet kısmı da fayans ve modern klozetler eklenerek yenilendi.

800 yıllık tarihi Selçuklu kervansarayının restorasyon sonrasındaki halini görenler hem şaşkın hem de tepkili.

Kapadokya bölgesine tur götüren rehberler Sultanhanı Kervansarayı’nın güzergah üzerindeki önemli bir durak olduğunu ancak yapılan restorasyonla tarihi dokusunun yok edildiğini savunurken, konuştuğumuz kimi esnaflar ise restorasyon sırasında iş makineli çalışma yapılmasını eleştiriyor.“Ecdadımızın mirasını böyle mi koruyacağız?” sorusunu soran vatandaşlar, bugün yapılan uygulamaların 800 yıl önceki Selçuklu döneminin çok gerisinde kaldığını savunuyor. Yapılacak çevre düzenlemesinin ardından kısa süre sonra çalışmaların tamamlanarak hizmete açılması planlanan Sultanhanı Kervansarayı’nda halı müzesi, kafeterya ve çeşitli geleneksel mesleklerin icra edildiği ünitelerin yer alacağı belirtiliyor.

VAKIFLAR BÖLGE MÜDÜRÜ GENÇ:TUVALET PROJEDE VARDI, KURUL DA ONAYLADI.

Aksaray Sultanhanı Kervansarayındaki restorasyon uygulamaları hakkındaki sorularımızı yanıtlayan Vakıflar Konya Bölge Müdürü İbrahim Genç, tuvalet ve zeminden ısıtma sisteminin Koruma Kurulunun onayladığı projede yer aldığını belirterek, “Orası orijinalinde de tuvalet olduğu için, içeride tuvalet ihtiyacı da olmasından dolayı projeye konulmuş ve kuruldan da onaylanmış” diye konuştu. Tarihi kervansaraya kalorifer döşenmesiyle ilgili detaylı bir proje olmadığını dile getiren Genç, bazı durumlarda aceleyle ve kurul kararı olmadan yapılmış imalatların olabildiğine dikkat çekerek, “Bu şekildeki uygulama bize de intikal edince biz de proje istedik. Projeyi kurul kabul ederse kalacak, kabul etmez ise kaldırılacak. Biz belediyeye resmi yazı yazdık. Şu anda herhangi bir imalat yapılmamasını istedik” dedi.

Kervansarayın revaklı bölümlerinin PVC ve cam ile kapatılmasına ilişkin uygulamaların da restorasyon projesinde yer aldığını dile getiren Vakıflar Konya Bölge Müdürü İbrahim Genç, “Bu tür hanların fonksiyonu değiştirilerek kullanılabilmesi için bazı değişikliklere ihtiyaç var. Günümüz şartlarında orijinal şekliyle kullanılması mümkün değil. Bu hanların kullanılması için yapıya zarar vermeden yapılan uygulamaları ehveni şer mantığı ile görmek lazım bazen. Orijinal halinin dışındaki bütün uygulamalar tartışılabilir elbette. Ama yapıya en az zarar vermek şartıyla kullanıcı bulmak lazım. Aksi halde korunamıyor maalesef” ifadelerini kullandı.

800 yıllık Sultanhanı Kervansarayı’na klozet taktılar başlıklı yazı gazeteduvar.com.tr internet sayfasında 17 Temmuz 2019 tarihinde yayınlanmıştır.
Düzenleyen; Mimar Aynur Duysak

Linkedİn; https://www.linkedin.com/in/aynur-duysak-4b0014151/

@duysakaynur

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.