A.R.A.A.D. Bilgi Sistemi’ne Kira Yardımı Girişi

2019 yılı için geçerli olan Kira Yardımı Kılavuzuna göre A.R.A.A.D. Bilgi Sistemi 'ne kira yardımı girişlerinde nelere dikkat etmeliyiz?

0
822

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 5 inci maddesi ile 6306 sayılı Kanunun Uygulama Yönetmeliği’nin 16 nci maddesi hükümleri kapsamında hazırlanan Kira Yardımı Kılavuzuna göre kira yardımları A.R.A.A.D. Bilgi Sistemi üzerinden yapılmaktadır.

6306 sayılı Kanun kapsamında yapılan kira yardımı iş ve işlemleri A.R.A.A.D. Bilgi Sistemi üzerinden yürütülüyor. Kayıtlı hak sahipliklerine Kira Yardımı Girişi ‘ne ilişkin düzeltme/güncelleme yapma yetkisi Müdürlük/Belediye personellerine verilmiş olduğundan, düzeltme ve güncelleme talepleri Bakanlığa gönderilmiyor.

Yargının Aldığı Kararlar Sisteme Girilmeli!

Kira Yardımı Kılavuzuna göre, Yargı kararı istinaden yapılacak kira yardımı ödemelerinde iki farklı husus bulunuyor. Yargının vereceği bu iki duruma göre sistemde düzeltme/güncelleme yapılması gerekiyor.

a) İlgili mahkeme kararında “kira yardımı yapılması talebinin reddine dair idari işlemin iptali” yönünde karar verilmiş ve kararda başkaca bir hüküm yok ise, kararın gerekçesi de gözetilerek, davacının kira yardımı girişi sistemden yapılacak ve ödemeleri aylık taksitler halinde devam ettirilecek.

b) İlgili mahkeme kararında “kira yardımı yapılması talebinin reddine dair idari işlemin iptali ile yoksun kalınan kira yardımının mahkemece belirlenen tarih itibariyle hesaplanacak yasal faiziyle ödenmesi” yönünde karar verilmiş ise, davacının kira yardımı girişi sistemden yapılacak ve ödeme planının düzenlenmesi amacıyla mahkeme kararında belirtilen yasal faizin başlatılacağı tarih (kira yardımı başvuru tarihi, yıkım tarihi vs.) itibariyle hesaplanacak yasal faiz ile ödenecek toplam tutarı belirten üst yazı Bakanlığa gönderilecek.

Vekaletli Durumlarda Sisteme Hak Sahiplerinin Bilgi Girişi Yapılacak

Kısıtlılar adına mahkeme kararı ile atanan vasileri ve 18 yaşından küçük çocuklar adına velileri veya vasileri tarafından yapılan başvurularda kira yardımı girişlerinde “vekâletli” kira yardımı seçeneği işaretlenecek. Başvuru evrakları, 18 yaşından küçük çocuklar ve kısıtlılar (mahkeme kararında aksi bir hüküm bulunmadığı sürece) adına olacağından sisteme hak sahipleri olarak 18 yaşından küçük çocuğun veya kısıtlının bilgileri girilecek.

Ayni bağımsız bölüm üzerinde hissedar olup kira yardımı hakkını muvafakatname veya feragatname ile diğer hissedara devreden hak sahiplerinin kira yardım girişlerinde “vekâletli” kira yardımı seçeneğinden “kira yardımı başvurusu yapmaya ve kira yardımı ödemesi almaya” seçeneği işaretlenecek.

Hak Sahibi Olmayanlardan Alınan İade Sisteme Girilecek!

Hak sahibi olmadığı halde kira yardımı ödemesi yapılanlardan yersiz olarak ödenen tutarların iadesinin alınması halinde, iade bilgisi sisteme girilerek söz konusu kira yardımı girişi “geri ödemeyle tamamlandı” olarak güncellenecek.

Hak Sahibinin Vefat Etmesi Durumunda Yapılacaklar

Ödemeleri başlamış veya devam eden bir hak sahibinin vefat etmesi durumunda yapılması gereken işlemler;

  • Finansal Destek / Kira Yardımı / Başvuru Arama ekranından Yapı Kimlik Numarası veya T.C. Kimlik Numarası ile arama yapılacak,
  • İlgili hak sahibi seçilecek ve yukarıdaki sekmelerde “Ödeme İşlemleri” sekmesine gelinip “Hak Sahibi Vefat Etti Mi?” durumunun pasif durumda olduğu görülecek,
  • Aktif hale getirmek için “Güncelle” butonuna basılarak “Hak Sahibi Vefat Etti Mi?” seçeneğinin yanındaki kutucuk işaretlenecek, “Gerekçe Dokümanı” yüklenecek ve “Açıklama” yazılarak Kaydet tuşuna basılacak,
  • Bu işlem yapıldığında sekmelerde ödenecek bir kira yardımı ödemesi var ise “Mirasçılık İşlemleri” sekmesinin açıldığı görülecek,
  • Mirasçıların sisteme girişleri, “Mirasçılık İşlemleri” sekmesinde bulunan “Mirasçı Kaydet” butonuna basılarak ve mirasçıların hisse oranları dikkate alınarak bilgilerinin girilmesi suretiyle yapılacak,
  • Mirasçılar bir kişiye vekâlet vermişse her bir mirasçı için “Başvuru Yapan Vekil Mi?” seçeneği işaretlenip A.R.A.A.D. Bilgi Sistemine vekil bilgileri girildikten sonra her bir mirasçının hisseleri oranında ayrı ayrı kaydı gerçekleştirilecek.

Hazırlayan;

İnş. Müh. Yüksel KAYA
yuksel@insaport.com


Konu ile ilgili benzer yazılarım;

– 2019 Yılı Kira Yardımı Kılavuzu Yayınlandı

– İllere göre 2019 yılı kira yardımları ne kadar oldu?

– Kira Yardımında İkamet ve Fatura Şartı Kaldırıldı!

– Kira Yardımı Başvurusunu Malikler ve Kiracılar Nasıl Yapacak?

– Sınırlı Ayni Hak Sahiplerinin Kira Yardımı Başvurusu

– Kira Yardımı Başvurusu‘nda Nelere Dikkat Etmeliyim?

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.