İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından İnşaat Mühendisliği bölümünde lisans öğrenimine devam eden kadın öğrencileri; öğrenim bursu, mentorlük, teknik ve sosyal mühendislik eğitimi ile birçok yönden desteklemek amacıyla başlatılan Beyaz Baretli Kadınlar projesi başlıyor.

Kadın öğrencilere destek verilecek

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği İzmir Şubesi, Karşıyaka Belediyesi ve Balçova Belediyesi tarafından da desteklenen Beyaz Baretli Kadınlar projesi kapsamında seçilen kadın öğrencilere destek verilecek.

Proje dönemi boyunca her öğrenci mentinin bir öğrenme ortağı mentoru olacak 

İzmir’deki Devlet Üniversitelerinin İnşaat Mühendisliği bölümünde okuyan, genç kadın öğrencileri menti (öğrenen) rolüyle, İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesine üye kadın üyeleri ise mentor (öğrenme ortağı) rolüyle, bir araya getiren, iki insan arasındaki öğrenme ilişkisi ve anlaşmadır. Proje dönemi boyunca her öğrenci mentinin bir öğrenme ortağı mentorü olacaktır

Belirli sayıdaki öğrenen(menti) öğrencilere öğrenim bursu verilecek

Projede, ekonomik olarak desteğe ihtiyacı olan ve üniversite akademik ortalaması yeterli olan belirli sayıdaki mentilere Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği İzmir Şubesi tarafından 8 ay boyunca öğrenim bursu verilecektir.

Proje dönemi boyunca teknik eğitim verilecek

Proje dönemi boyunca teknik eğitim verilecek.Bu eğitimler :

    • Hakediş, metraj vb. eğitimler ile teknik geziler,
    • Endüstri 4,0 kapsamında Revit vb. bilgisayar eğitimleri,
    • Temel Afet Bilinci eğitimleri

Sosyal Mühendislik Eğitimleri verilecek

Proje Dönemi Boyunca sosyal mühendislik eğitimleri verilecek.Bu eğitimler:

* İletişim Becerileri

* Stres Yönetimi,

* Etkili Sunum Becerileri,

* Özgeçmiş Hazırlama ve İş Görüşmesi vb. eğitimler verilecek.

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimi verilecek

Toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimi verilecek.Bu eğitimler

* Toplumsal Cinsiyet Rolleri

* Kadına Yönelik Şiddet ve Şiddete Karşı Mücadele Mekanizmaları

* İş Yeri Tacizi

Detaylı bilgi ve başvuru için:

www.beyazbaretlikadinlar.org

Bu haber http://izmir.imo.org.tr sitesinde yayımlanmıştır.

 

Editörün mesajı:

       Kadın hassas, kadın titiz, kadın nazik ; doğası böyle.Şantiyenin tozlu, kirli, ağır ve yogun şartlarına yakıştırılmıyor, zor deniyor.Evet zor ben de uygulamacı bir mühendis olarak bu şartları onaylıyorum.Ama kadın istedikten sonra başarıyor.Mesleğime ilk adım attığım yıllarda şapçı ustalarına iş yaptıramadığım , sözümü dinletemediğim için asansör boşluğunda ağlamıştım.Bu karşımdakine otoritemi hissettiremememden kaynaklıydı.Mesele kaba, kırıcı olmak karşındakine emirler yağdırmak değildi, otoriteydi.Yani kadın mühendisler de şantiyede değişmek zorunda kalmadan iş yürütebilirdi.Bunun yanı sıra proje ofislerinde de kadın mühendisler işini başarılı bir şekilde icra etmektedir, şantiye ortamı kadar olmasa da yine maruz kalınan bir takım zorlu şartlar vardır.

      Projede yer alan eğitimlerin her biri çok önemli konular fakat ‘Cinsiyet Eşitliği Eğitimi’ büyük bir ihtiyaç konusu.Maruz kalınan şartlar altında bilinçlenmeli ve erkek egemen toplum zihniyetiyle çalışkan kadınlara engel olmamalıyız.Çünkü kadın hedeflediğinde forklift de kullanıyor, otobüs de sürüyor; uzaya da çıkıyor.Geri planda görülmemeli.Toplumun kadının sesine,emeğine ve eline de ihtiyacı olduğu bilinmelidir.

     ‘Beyaz Baretli Kadınlarlar’ projesi bir ilk adım özelliği taşıyor. Diğer illerimizde yer alan  İnşaat Mühendisleri Odası tarafından da uygulamaya geçilmesini en içten duygularımla dilerim.

 

Hazırlayan;

İnş.Müh. Hazal Çebi

cebiihazall@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.