buildingSMART Türkiye Developing Chapter olarak çalışmalarını hızlandırdı

İnşaat sektörünün tüm paydaşlarının ortak çabasıyla kurulan ‘buildingSMART Türkiye, Chapter-in-formation aşamasını geçerek Developing Chapter oldu.

0
339

İnşaat sektörünün tüm paydaşlarının ortak çabasıyla kurulan ‘buildingSMART Türkiye, Chapter-in-formation aşamasını geçerek Developing Chapter oldu.

Bu gelişmeyle ‘buildingSMART Türkiye, hem kamu hem özel sektör hem de sivil toplum kuruluşları iş birliği ile hayata geçirilmesi planlanan çalışmaları daha da hızlandıracak.

buildingSMART Türkiye Çalışma Grubu başlangıçta 250’ye yakın üyesiyle bir yandan standartların oluşturulması, rehber dokümanların hazırlanması, ürünlerin yer alacağı dijital BIM Kütüphaneleri oluşturulması gibi konularda çalışmalar yürütürken, diğer yandan buildingSMART Türkiye temsilciliğinin resmi hale gelmesi için de temaslarda bulunulmuştu.

2019 yılında buildingSMART Türkiye 300’den fazla çalışma grubu üyesiyle Standartlar ve Yayınlar Çalışma Grubu, Teknoloji Çalışma Grubu, Proje Geliştirme Çalışma Grubu, Eğitim Çalışma Grubu, İletişim, Pazarlama ve Üyelik Çalışma Grubu ile belirlenen yol haritalarına göre faaliyetlerini sürdürdü. buildingSMART Türkiye Yürütme Kurulu Üyeleri Müge Sümerol ile Daniel Kazado Haziran 2019’da Helsinki’de düzenlenen buildingSMART International Genel Kurulu’na katıldı. Hemen hemen tüm chapterların katıldığı toplantıda bir sunum gerçekleştiren Müge Sümerol ve Daniel Kazado şimdiye kadar yapılan çalışmaları, alt çalışma gruplarını ve bu grupların faaliyet alanlarını katılımcılara aktardılar ve sunumun ardından katılımcılarla farklı platformda görüşerek bilgi alışverişinde bulundular.

Haziran 2019’da buildingSMART Türkiye, 42. Yapı Fuarı’nda standı ile yer aldı ve katılımcılarla buluştu. Ziyaretçilerle çalışma gruplarının faaliyetleri hakkında detaylı bilgi paylaşıldı. Yine 42. Yapı Fuarı– Turkeybuild İstanbul kapsamında gerçekleştirilen ‘Tasarım ve Üretim Sürecinde Dijital Dönüşüm, BIM ve VR+’ başlıklı oturumda buildingSMART Türkiye Yürütme Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ahmet Çıtıpıtıoğlu konuşmacı olarak yer aldı.

2019 yılında Türk Standardları Enstitüsü (TSE) ile yapılan işbirliği neticesinde buildingSMART Türkiye girişimiyle, TSE bünyesinde MTC 177: Yapı Bilgi Modellemesi Ayna Komitesi açıldı ve komite aynı yılın Ekim ayında gerçekleşen Uluslararası Standardizasyon Zirvesi’nde yaptığı çalışmalarla ödüle layık görüldü.

İlk uluslararası etkinliğe ev sahipliği yaptı

Kasım 2019’da gerçekleşen ve inşaat sektörün en önemli etkinliklerinden biri olan 9. Uluslararası İnşaatta Kalite Zirvesi’nde eş zamanlı olarak ‘Rekabetin Sayısal Hali’ başlıklı buildingSMART Türkiye Buluşması gerçekleşti. Bu buluşma buildingSMART Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı ilk uluslararası etkinlik oldu. Buluşmada her biri alanında uzman yabancı konuşmacılar, özel sunumlar gerçekleştirdi ve soruları yanıtladı. Bununla birlikte yıl boyunca pek çok önemli toplantı, panel ve oturumda buildingSMART Yürütme Kurulu Üyeleri tarafından sunumlar gerçekleştirilerek çalışma gruplarının yaptığı faaliyetler tüm detaylarıyla anlatıldı.

Tüm bu çalışmalar karşılığını buldu ve 2020 yılının Şubat ayında buildingSMART Türkiye Developing Chapter oldu. Bu gelişmeler ışığında buildingSMART Türkiye 400’ün üzerinde çalışma grubu üyesi, 47 destekleyen kurum ve üye şirketleriyle birlikte; Türk Standardları Enstitüsü, Mesleki Yeterlilik Kurumu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve diğer ilgili kamu kurumları ile yürütülen işbirliklerini, standart, şartname ve rehber hazırlıklarını, uluslararası tanınırlığı olan eğitim ve sertifikasyon çalışmalarını, kütüphane çalışmalarını, ‘best practice’ ve ‘use case çalışmalarını daha da hızlandıracak.

Türkiye İMSAD’ın mayıs 2020 basın bülteni dökümanına ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir;

https://www.insaport.com/haberler/navisworks-manane-ile-link-ekleme/

https://www.insaport.com/haberler/bim-building-information-modeling-nedir/

Düzenleyen; İnş.Müh.Ebubekir YILMAZER

E-Posta: ebubekiryilmazer@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.