İmar Barışında ortak alanlar için verilen karardan dönülüyor mu?

10 Ekim 2018 tarihinde elimize geçen bir karar yazısı ile iskanlı yapılarda bulunan ortak alanlar için Yapı Kayıt Belgesi başvurusu yapılamayacağını belirtmiştik. Edindiğimiz bilgiye göre bu karardan dönülecek.

2
3390
-Article Top-
- Advertisement -

10 Ekim 2018 tarihinde elimize geçen bir karar yazısı ile iskanlı yapılarda bulunan ortak alanlar için Yapı Kayıt Belgesi başvurusu yapılamayacağını belirtmiştik. Ortak kullanım alanlarında yapılmış olan kaçak ve imara aykırı yapıların affedilmesi doğru ve adaletli bir uygulama olmamaktadır. Ancak bu ortak alanlar için yapıda bulunan tüm maliklerin izni ile Yapı Kayıt Belgesi alınabilir.

Yapmış olduğumuz “Ortak Alanlar İçin Yapı Kayıt Belgesi Başvurusu Yapılamayacak” haberimizi okuyan E. B. isimli takipçimiz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurmuştur. Başvurusunda , binaya ait teras katında kaçak yapı yapıldığını ve bu kaçak yapıyı yapan kişinin, imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi alarak yapıyı kullanmak istediğini bildirmiştir.

Bu durum ortak kullanım alanında hakkı olan diğer tüm kat maliklerinin hakkının gasp edilmesidir. Tüm bina maliklerinin hissedarı olduğu bir alanı devletin affederek başkasına kullandırması doğru ve adaletli bir uygulama olmamaktadır. Burada kat mülkiyeti kanununa aykırı olan bir durum vardır.

E. B. İsimli okurumuz, “Bizler binamızda bulunan terastaki bu kaçak yapı ile ilgili imar barışı açıklanmadan önce belediyeye başvurmuş, yapının kaçak olduğunu tespit ettirmiştik. Yapı ile ilgili yıkım kararı çıkmış ve hatta bu işlemi yapan kişiler hakkında savcılıkta dava açılmıştı.” dedi.

Üzerinden belli bir süre geçtikten sonra Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Tebliği hükümleri 06.06.2018 tarihli 30443 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yasadan yararlanmak isteyen şahıs Yapı Kayıt Belgesi almak istemiş ancak kat maliklerince Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne itiraz müracaatı yapılmış.

Karar Kat Malikleri Tarafından Memnun Edici Olmuştur

Bu itirazlar ve sitemizde yayınladığımız haber sonrasında adalet gündeme bomba gibi düşmüş ve bu kaçak yapıyı yapan kişi bu yapının satış bedelini kat maliklerine ödemeyi talep etmiş. Bu talebi karşısında tüm maliklerin muvafakatname vermesini ve kat mülkiyeti tapusunun çıkarılmasını istemiştir. Bu talebi değerlendirmek için tüm malikler sitede toplanma kararı almış ve süreci tatlıya bağlayacaklarmış. Bu şekilde tüm malikler hakkını ve imara aykırı davranan kişi kat mülkiyeti tapusunu alacaktı. Ayrıca imara aykırı yer için devlet yüzde 6 olan bedeli alacaktı.

Tabi her şey anlatıldığı gibi olmuyor. Yapıda bulunan malikler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gidiyor ve hukuk servisinden aldıkları bilgiye göre alınmış olan bu kararın iptal edilme durumu olduğunu öğrenmişler.

“Alınan Karar İptal Edilecek”

Tarafımızdan konu ile ilgili yetkililere ulaşılmıştır. Alınan bilgilere göre bu kararın yanlış anlaşılma sebebiyle iptal edileceği yönündedir. Alınmış olan kararın bir genelleme olmadığına da vurgu yapılmıştır.

E. B. “Özellikle içinde bulunduğumuz ülke şartlarında adaletin tecelli ettiğini, hak gaspı olmadığını, yapanın yanına kar kalır ilkesinin işlemediğini gösteren güzel ve hak gözeten kararlara ihtiyacımız var.” söylemiştir.

Umarız adalet tecelli edecek ve alınan karardan dönülmeden, ortak alan için Yapı Kayıt Belgesi başvurularında kat maliklerinin izni aranacaktır.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

2 YORUMLAR

  1. yukardaki bahsettiğiniz ortak alanlarla ilgili konuda görüşünüzü almak istiyorum.şöyleki bir apartman altında dükkanımız mevcut dükkanın önü apartman ortak kullanım alanı olan bahçe dükkanın önüne bahçelide içine alan üstünü pergola yanlarını plastik doğrama ile kapattık bu uygulamanın imar barışından faydalanarak yapı kayıt belgesi almamızın bize bir faydası olurmu.mümkünse tel görüşmeyi değil ise yorumunuzu almak istiyorum
    teşekkür ederim
    tel 5324527368

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.