İmar Barışında ortak alanlar için verilen karardan dönülüyor mu?

10 Ekim 2018 tarihinde elimize geçen bir karar yazısı ile iskanlı yapılarda bulunan ortak alanlar için Yapı Kayıt Belgesi başvurusu yapılamayacağını belirtmiştik. Edindiğimiz bilgiye göre bu karardan dönülecek.

6
4028
-Article Top-
- Advertisement -

10 Ekim 2018 tarihinde elimize geçen bir karar yazısı ile iskanlı yapılarda bulunan ortak alanlar için Yapı Kayıt Belgesi başvurusu yapılamayacağını belirtmiştik. Ortak kullanım alanlarında yapılmış olan kaçak ve imara aykırı yapıların affedilmesi doğru ve adaletli bir uygulama olmamaktadır. Ancak bu ortak alanlar için yapıda bulunan tüm maliklerin izni ile Yapı Kayıt Belgesi alınabilir.

Yapmış olduğumuz “Ortak Alanlar İçin Yapı Kayıt Belgesi Başvurusu Yapılamayacak” haberimizi okuyan E. B. isimli takipçimiz Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvurmuştur. Başvurusunda , binaya ait teras katında kaçak yapı yapıldığını ve bu kaçak yapıyı yapan kişinin, imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi alarak yapıyı kullanmak istediğini bildirmiştir.

Bu durum ortak kullanım alanında hakkı olan diğer tüm kat maliklerinin hakkının gasp edilmesidir. Tüm bina maliklerinin hissedarı olduğu bir alanı devletin affederek başkasına kullandırması doğru ve adaletli bir uygulama olmamaktadır. Burada kat mülkiyeti kanununa aykırı olan bir durum vardır.

E. B. İsimli okurumuz, “Bizler binamızda bulunan terastaki bu kaçak yapı ile ilgili imar barışı açıklanmadan önce belediyeye başvurmuş, yapının kaçak olduğunu tespit ettirmiştik. Yapı ile ilgili yıkım kararı çıkmış ve hatta bu işlemi yapan kişiler hakkında savcılıkta dava açılmıştı.” dedi.

Üzerinden belli bir süre geçtikten sonra Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar Tebliği hükümleri 06.06.2018 tarihli 30443 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bu yasadan yararlanmak isteyen şahıs Yapı Kayıt Belgesi almak istemiş ancak kat maliklerince Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne itiraz müracaatı yapılmış.

Karar Kat Malikleri Tarafından Memnun Edici Olmuştur

Bu itirazlar ve sitemizde yayınladığımız haber sonrasında adalet gündeme bomba gibi düşmüş ve bu kaçak yapıyı yapan kişi bu yapının satış bedelini kat maliklerine ödemeyi talep etmiş. Bu talebi karşısında tüm maliklerin muvafakatname vermesini ve kat mülkiyeti tapusunun çıkarılmasını istemiştir. Bu talebi değerlendirmek için tüm malikler sitede toplanma kararı almış ve süreci tatlıya bağlayacaklarmış. Bu şekilde tüm malikler hakkını ve imara aykırı davranan kişi kat mülkiyeti tapusunu alacaktı. Ayrıca imara aykırı yer için devlet yüzde 6 olan bedeli alacaktı.

Tabi her şey anlatıldığı gibi olmuyor. Yapıda bulunan malikler Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne gidiyor ve hukuk servisinden aldıkları bilgiye göre alınmış olan bu kararın iptal edilme durumu olduğunu öğrenmişler.

“Alınan Karar İptal Edilecek”

Tarafımızdan konu ile ilgili yetkililere ulaşılmıştır. Alınan bilgilere göre bu kararın yanlış anlaşılma sebebiyle iptal edileceği yönündedir. Alınmış olan kararın bir genelleme olmadığına da vurgu yapılmıştır.

E. B. “Özellikle içinde bulunduğumuz ülke şartlarında adaletin tecelli ettiğini, hak gaspı olmadığını, yapanın yanına kar kalır ilkesinin işlemediğini gösteren güzel ve hak gözeten kararlara ihtiyacımız var.” söylemiştir.

Umarız adalet tecelli edecek ve alınan karardan dönülmeden, ortak alan için Yapı Kayıt Belgesi başvurularında kat maliklerinin izni aranacaktır.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

6 YORUMLAR

 1. yukardaki bahsettiğiniz ortak alanlarla ilgili konuda görüşünüzü almak istiyorum.şöyleki bir apartman altında dükkanımız mevcut dükkanın önü apartman ortak kullanım alanı olan bahçe dükkanın önüne bahçelide içine alan üstünü pergola yanlarını plastik doğrama ile kapattık bu uygulamanın imar barışından faydalanarak yapı kayıt belgesi almamızın bize bir faydası olurmu.mümkünse tel görüşmeyi değil ise yorumunuzu almak istiyorum
  teşekkür ederim
  tel 5324527368

 2. İki blok adına imar barışı işlemleri yapması için vekalet verdigimiz kişi bunu bilgimiz olmadan Sıgınak olarak gözüken ortak alanı dükkan deposu olarak gösterdi bunu düzelttirebilirmiyiz işlemler bitti tapuyu alınca farkettik yardımcı olabilirmisiniz 05384551596

 3. bende bilgi almak istiyorum mümkünse 12 dairelik apartmandan ilk daireyi ben aldım dolayısıyla ilk ben taşındım ve yönetici oldum şimdi 9 daire oturuyor 3 daire kat karşılığı alınmış daire arsa sahibini.
  müteahhit apartman garajından pay alarak bir daireye extra oda cıkarmış yapı kullanım belgesinde kroki ve ölçüler tutmuyor.
  hatta apartman inşaatı bitmişken belediye yapı kul. belg. vermek için kontrol ettiğinde o duvar yıkıldı.
  2016 nisan ayında belediye yapı kul. belg verdi o duvar sonra tekrar örüldü o daireye 2 ay sonra satıldı daireyi alan kişi olayı sonradan öğrendi ve iş işten geçmişti şimdi kendisi imar barışına başvurmuş yapı kayıt belgesi vermişler parada ödemiş
  şimdi bana artistlik yapıyor yıkamazsınız odamı diye, halbuki ben yıktıracak olsam 50 defa şikayet ederdim hocam bu iş yasal mı daire sakinlerin yazılı onayı olmadan bu ortak alanın akıbeti ne olur yönetici olarak yapmam gereken bir şey var mı ? 0541 846 2 777

  • Merhaba Ali Bey,

   Normal şartlarda yasal değildir. Ancak yapı kayıt belgesinin alınmasında herhangi bir izin yoktur. Tabi yapılan bu kanun değişikliğinde şunu da belirtiyor, “üçüncü şahıslara ait yerler için başvuru yapılamaz”… Yani, ortak alanlar üçüncü şahıslara ait yer olduğu için bu alanlara yapılan başvuruların hükmü olamaz. Dilekçe vererek iptal ettirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.