Bir çok alanda olduğu gibi inşaat sektöründe de Dünyadaki hızlı endüstriyelleşme sebebiyle ham maddeye olan ihtiyacın artması sonucu geri dönüşüme olan talep artmıştır. Peki inşaat sektöründe geri dönüşüm olur mu? Olur ise ne kadar olur gelin bunları bu yazımızda birlikte inceleyelim.

Bilindiği üzere inşaat sektörü ekonomi olarak dünya çapında yaklaşık %9’luk paya sahip buna ilave olarak dolaylı olarak etkilediği sektörler ile ekonomideki payı %30’a çıkıyor. Hal böyle olunca geri dönüşüm olarak en fazla yarar ve zararı verebilecek sektör inşaat sektörüdür.

Kullanılan malzemelerin kaçlık kısmı geri dönüşüyor;
İnşaat sektörü ve mühendislik faaliyetleri büyük miktarda geri dönüşebiliyor. Türkiye için geri dönüşüm konusunda pek net rakamlar olmasa da ABD de bu oran % 35’leri bulurken Avrupa da bu oran %50-70 arasındadır.

Ülkemizde geri dönüşüm hamleleri;
Ülkemizde, inşaat atıklarının doğal çevreye zarar verecek şekilde biriktirilmesinin ya da gelişigüzel atılmasının önüne geçilmesi, bu malzemelerin geri dönüşümünün sağlanması amacıyla, 18 Mart 2004 tarih ve 406 Sayılı Resmi Gazetede “Hafriyat Toprağı, İnşaat ve ”Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği” yayımlanmıştır.

Geri dönüşebilen malzemeler;
1-Beton
Beton malzemesi inşaat sektöründe en çok kullanılan malzemedir. Bir bina ya da yapının yıkılması gerektiği zaman, elde edilen eski beton, kırılarak beton agregası yada yollarda zemin altı malzemesi olarak yeniden kullanılabilir. Bu dönüşüm aynı zamanda uygun reçete ile de mümkündür.
2- donatı
Fazlaca kullanılan bir diğer malzeme donatı mıknatıslar aracılığı ile toplanmış demir atıklar eritilip şekil verildikten sonra defalarca kullanılabilmektedir.
3- Doğal Taş
Kullanılmış taşlar sınıflandırılıp geri dönüştürülerek duvarlarda, döşemelerde, kaldırımlarda, dekoratif ürünlerde, dolgu malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Mermer tozu ve parçacıkları farklı alanlarda kullanılabilmektedir. Mermer tozu asfaltlarda, çimento beton harcında ve zemin iyileştirmelerin de katkı malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Mermer parçaları ise beton ve asfalt karışımlarında agrega, dolgu malzemesi, suni mermer plakları ve süsleme sanatında kullanılabilmektedir.
4- Seramik
Seramikler bünyesindeki kimyasallara göre beton ve tuğla ile geri dönüşüme girebildiği gibi çeşitli katkılar yapılarak tekrar yoğurulabilmektedir. Kullanılmış seramik parçaları kırılarak camlar ile birlikte de geri dönüştürülüp tezgah üretimi yapılabilmektedir.
5- Asfalt
Asfalt malzemesi %70 oranında geri dönüştürülebilen bir atıktır. Kazınan asfalt ile yollarda sürekli kot yükselmesinin önüne geçilmekte ve malzemenin geri dönüşümünü sağlamaktadır. Asfalt kazındıktan sonra geri dönüşüm makinesine konulur ve yeni asfalt karışımı ile yarı yarıya karıştırıldıktan sonra asfalt karışımı elde edilir.

SONUÇ;

Bu şekilde bir çok malzeme geri dönüşümü sağlanabilinmektedir. Kaynaklarımızın sınırlı olduğu dünyamızda geri dönüşüm uygulamalarının özellikle inşaat sektöründe potansiyel bir ham madde kaynağı olduğu unutulmamalıdır.

Dünyadaki en büyük ham madde ihtiyacı olan sanayilerin başında inşaat sektörü gelmektedir. Dolayısıyla geri dönüşümden; enerji, ham madde tüketilmesinin azaltılması, atık sınırlanması ve faydalanılması bakımından en büyük oranda yarar sağlanacak sektör inşaat sektörüdür.

‘İnşaat sektöründe geri dönüşüm’
Başlıklı makaleyi Düzenleyen: İnş. Müh. Tarık AMİL
e-posta: tarik_amil12@hotmail.com

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.