Bakan Kurum: Yeni imar barışı planlamıyoruz!

Bakan Kurum; “Bugüne kadar 30 binden fazla Yapı Kayıt Belgesi aykırılık nedeniyle iptal edilmiştir. Şu an için yeni imar barışı söz konusu değil.” dedi.

0
446

Bakan Kurum; “Bugüne kadar 30 binden fazla Yapı Kayıt Belgesi aykırılık nedeniyle iptal edilmiştir. Şu an için yeni imar barışı söz konusu değil.” dedi.

“Yeni imar barışı süreci söz konusu değil”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye genelindeki son günlerde dillendirilen, yeni imar barışı beklentisine ilişkin AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Bakan Kurum, İmar Barışı uygulamasının, 31 Aralık 2017’den önce yapılmış, yaklaşık 13 milyon sorunlu konutu ilgilendirdiğini belirtti.

Bu uygulamanın vatandaşların şu konularda vatandaşlara kolaylık sağlayan bir barış süreci olduğunu ifade etti;

  • elektrik, su, doğal gaz gibi konulardaki sorunlarını aşmaları,
  • mülklerini teminat olarak gösterebilmeleri ve
  • kat mülkiyetine geçme süreçlerini işletebilmeleri

Yaklaşık 7 milyon 400 bin kişinin imar barışından istifade ettiğini aktaran Kurum, bu kapsamda yaklaşık 24 milyar 744 milyon lira bedel yatırıldığı bilgisini verdi.

“30 bin yapı kayıt belgesi aykırılık nedeniyle iptal edildi”

Kurum, imar barışına en çok başvurulan illerin başında İstanbul’un geldiğini söyledi. İstanbul’u İzmir ve Ankara’nın takip ettiğini belirten Kurum, sözlerini şöyle sürdürdü;

“İmar Barışı kapsamında yapı kayıt belgesi alan vatandaşlarımızın başvurularının;

  • kanuna uygun olup olmadığının ve
  • 31 Aralık 2017’den önce yapılıp yapılmadığının kontrolünü yapıyoruz.

Gelinen tarih itibarıyla yaklaşık 30 bin YKB aykırılık nedeniyle iptal edilmiş olup, bu yapılara ilişkin hukuki süreç de başlatılmıştır. Kontrollerimizi devam ettireceğiz.”

Bakan Kurum iptallere gerekçe olarak şunları dile getirdi;

  • yapı kayıt belgelerinde aykırılıklar tespit edildiği,
  • yapı kayıt belgelerinde fiilen sahaya uymayan, doğru beyan edilmeyen, farklılıklar tespit edildiği

Süreci hakkaniyet, eşitlik ve şeffaflık çerçevesinde yönetecek adımlar attıklarını vurgulayan Kurum; “Yeni imar barışı süreci şu an için söz konusu değil.” dedi.

“Kaçak Yapıları Dijital ikizlerle takip ediyoruz”

Bakan Kurum, bakanlık tarafından hayata geçirilen, “Kentsel Yerleşim ve Gelişme Alanlarında 3 Boyutlu Topoğrafya ve Bina Modeli Oluşturma” projesi hakkında bilgi verdi. Bu proje ile tüm şehir merkezlerinin 3 boyutlu dijital ikizinin oluşturulduğuna değinen Kurum, bu uygulamanın Elazığ’da meydana gelen depremde kullanıldığını söyledi.

Lazer tarayıcılar, drone ve İHA’lardan alınan bilgileri, depremin ardından sahada birebir karşılaştırdıklarını ifade eden Bakan, sözlerini şöyle tamamladı;

“Bacası yıkılan veya farklı bir çöküntü oluşan binaları dijital ikizleriyle tespit ettik. Kaçak yapıların takibini dijital ikizlerle yapıyoruz. Eski uydu görüntüleri ile yeni görüntüleri karşılaştırmak suretiyle nerede ne farklılık olduğunu net bir şekilde tespit ediyoruz.”

Geçtiğimiz ayda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, korunan alanlarda yapılan denetimlerde tespit edilen 519 kaçak yapı yıkıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum: Yeni imar barışı süreci planlanmıyor başlıklı haber, aa.com.tr internet sayfasında Ayşe Şensoy Boztepe tarafından 27 Şubat 2020 tarihinde yayımlanmıştır.

Düzenleyen; İnş. Müh. Mithat GÜNEY, PMP

mithatguney.com

#mithatgüney / @mithatgny

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.