Öğrenciye ve bekara ev vermeyen apartman yöneticisi ceza aldı

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK), öğrenci ve bekara ev kiralamayan apartman yöneticisine ayrımcılık yasası ihlalinden dolayı para cezası kesti.

1
557

Eskişehir’de bir apartman yöneticisi apartman toplantısında “ailesi olmayan öğrenci ve bekara ev verilmeyeceği” şeklinde karar aldırıyor. Bir vatandaşımız bu kararı gerekçe olarak gösterip öğrenci ve bekara ev kiralamayan apartman yöneticini ayrımcılık yaptığı için ilgili makama şikayet başvurusunda bulundu. Bu başvurunun Eskişehir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından TİHEK’e iletilmesi üzerine konu incelemeye alındı.

Hürriyet gazetesinden Erdinç Çelikkan’ın haberine göre, taraflardan biri olan yönetici, bahsi geçen dairenin büro olarak işletilmesi için ne iş yapacağı belli olmayan, ilgili ve gerekli makamlardan izin alınmamış kişilerce kiralanmış olduğunu iddia etti. Bu nedenle apartman toplantısında böyle bir kararın alındığını şikayetçiye iletti. Alınan bu kararın ise hiçbir zaman uygulamaya geçmediğini ve başka bir kişinin 10 yıldan fazla bir süredir tek başına ikamet ettiğini de iddia etti.

“Gürültü yapıyorlar, aidatları ödemiyorlar”

Şikayetçi ise apartman yönetimi kararıyla 2014 yılından bu yana evini bekâra ve öğrenciye kiralamaması konusunda fiilen uygulanan baskının resmiyete döküldüğü, sözlü ve yazılı olarak muhatap tarafa uyarılarda bulunulduğunu, öte yandan evinin çevrede öğrenciye ve bekara kiralanamayacağı şeklinde olumsuz yönde tanıtım yapıldığını belirtti. Ayrıca, resmi kayıtlar göz önünde alındığında, Eskişehir ilinde 60 bin öğrenci bulunduğunu, söz konusu apartman yönetimi kararıyla ilişkili muhtemel mağdur sayısının da oldukça yüksek olduğunu iddia etti.

Apartman yöneticisi ise yazılı görüşünde, apartmanda daha önce yaşayan öğrencilerin aidatı ödememeleri, aşırı gürültü çıkarmaları gibi sebeplerden dolayı bu öğrenciler hakkında çok fazla şikayetin olduğu ve bu gibi nedenlerden dolayı böyle bir karara varıldığı ancak merkur apartman toplantısı kararının bağlayıcı bir karar olmadığı, sadece dilek, temenni veya tavsiye niteliğinde olduğunu belirtti.

Apartman yöneticisi bin lira idari para cezası aldı

TİHEK oy çokluğu ile aldığı kararında;

“Apartman karar defterinden net olarak anlaşılan bu kararın 6701 Sayılı Kanun’a açıkça aykırılık teşkil ettiği değerlendirmesiyle, muhataba para cezası uygulanabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Açıklanan yönetmelik ve gerekçeler çerçevesinde; yönetici tarafından, güvence altına alınan ayrımcılık yasağının ihlal edildiğine, yönetici hakkında bin Türk Lirası tutarında idari para cezası uygulanmasına, karara karşı tebliğ tarihinden itibaren 60 gün içerisinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yoluna başvurulabileceğine oy çokluğuyla karar verilmiştir”

denildi.

Öğrenciye ve bekara ev vermeyen apartman yöneticisine ceza ” başlıklı haber www.ntv.com.tr  sitesinde yayınlamıştır.

Düzenleyen: İnş. Müh. (stu) Büşra Kurt
e-posta: busra.beu10@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

1 Yorum

  1. Bence yönetici haklıdır öğrenci, bekar, yabancı vs. Normalda sıkıntılıdır ya çok kötü oluyorlar yada çok iyi bu yüzden güvenmek zordur

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.