Yapı Ruhsatı Esas Projelerde Şantiye Şefliği

Kocaeli İMO'nun 13.03.2020 tarihli Kocaeli Belediyesi İmar ve Şehircilik Bakanlığı'na göndermiş olduğu yazıya cevap 22.04.2020 tarihinde gelmiştir. Yapı ruhsatı esas projelerde  22.04.2020 tarihinden itibaren 02.03.2019 tarihli 30702 sayılı Resmi Gazete'de ''Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik'' uyarınca şantiye şefliği için mesleki sınırlamalar uygulanacaktır.

0
1967

Kocaeli İMO’nun 13.03.2020 tarihli Kocaeli Belediyesi İmar ve Şehircilik Bakanlığı’na göndermiş olduğu yazıya cevap 22.04.2020 tarihinde gelmiştir. Yapı ruhsatı esas projelerde  22.04.2020 tarihinden itibaren 02.03.2019 tarihli 30702 sayılı Resmi Gazete’de ”Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik” uyarınca şantiye şefliği için mesleki sınırlamalar uygulanacaktır.

22.04.2020 tarihi itibariyle yapı ruhsatı alınırken şantiye şefi olarak gösterilen teknik personel için bazı sınırlamalar getirilmiştir.Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelikte yer alan 6. maddenin 3.fıkrasında;

”Şantiye şefliğinin üstlenilmesinde; yapım işinin konusu, niteliği, büyüklüğü ile özel ihtisas gerektirip gerektirmediği ve ilgili imalatların oranı dikkate alınır.”

”6. maddenin üçüncü fıkrasını dikkate alarak, şantiye şefinin aynı maddenin ikinci fıkrasında sayılanlardan uygun meslek grubunda olup olmadığını kontrol eder.”(9.Madde 1.fıkra (a) bendi)

”Şantiye şefinin;

a) Mimar, inşaat mühendisi, makine mühendisi veya elektrik mühendisi,

b) Yüksek öğrenim kurumunca elektrik mühendisliğine eşdeğerliği bulunduğu kabul edilen elektrik-elektronik mühendisi,

c) (a) ve (b) bentlerinde belirtilen mesleklere ilişkin inşaat, makine, elektrik, yapı denetim teknikeri veya bunlara ilişkin teknik öğretmen olması şarttır.”   (6.madde 2.fıkra)

Hükümleri ile şantiye şefinin meslek grubu belirlenmektedir.

Bu yönetmelik kapsamında 22.04.2020 tarihinden itibaren 02.03.2019 Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik’te belirtilen maddeler uyarınca yapı ruhsatı esas projelere göre yapının taşıyıcı sistem imalatı ve kaba inşaat oranının elektrik ve mekanik imalatlardan fazla olduğu yapılarda (mekanik ve elektrik projeleri özellikle arz edilen yapılar hariç) şantiye şefinin mimar, inşaat mühendisi ve inşaat teknikeri olması gerekmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Kocaeli İmo’ya gelen yazı ektedir.https://www.insaport.com/haberler/yapi-ruhsati-esas-projelerde-santiye-sefligi/attachment/kocaeli-imar-ve-sehircilik-dairesi-baskanligi-yazisi/

Yararlanılan kaynaklar, http://kocaeli.imo.org.tr, www.resmigazete.gov.tr‘dir.

 

 

 

 

Editör:

İnş. Müh.Hazal Çebi

cebiihazall@gmail.com

 

 

 

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.