Başarılı İnsanların 5 Saat Kuralı!

“Hayatım boyunca, okumaya zaman ayırmayıp mantıklı olan hiçbir insan görmedim, hem de hiç.”

0
739
-Article Top-
  • Kendi kazanımlarıyla bilyoner ve Warren Buffett’ın uzun süredir iş ortağı olan Charlie Munger.
- Advertisement -

Neden Barack Obama ofisinde her gün 1 saatini kitap okumaya ayırıyordu? Ya da tarihin en iyi yatırımcısı olan Warren Buffett zamanının %80’ini okumaya ve kariyeri üzerine düşünmeye harcıyordu? Veya dünyanın en zengin insanı olan Bill Gates, haftada 1 kitap bitiriyordu ve yıllık 2 hafta okuma tatili iznine çıkıyordu?

Neden dünyanın en zeki ve bir o kadar da meşgul insanları diğerleri ne kadar meşgul olduklarından şikâyet ederken günde 1 saatlerini öğrenmeye ayırıyor?

Diğer insanların göremeyip onların gördükleri şey ne olabilir?

Cevap aslında oldukça basit : Öğrenmek, en iyi zaman yatırımıdır. Benjamin Franklin’in de söylediği gibi “Bilgiye yapılan yatırım faiziyle bize geri döner.”

Bilginin çok değerli olduğu bu teknoloji çağında, bilginin değerini anlayıp çaba göstermek, hayatta başarının kapılarını açan anahtarlardan biridir. Peki Bill Gates, Warren Buffett ya da Mark Zuckerberg ya da Oprah Winfrey gibi nice isimlerin başarılarının arkasındaki sır ne?

Bakın size ne diyeceğim; başarılarının ardındaki şey gerçekten sır mıdır bilmem ama ortada bu isimlerin hayatlarının bir parçası haline gelen bir yöntem var: 5 saat kuralı.

Ne ki bu 5 saat kuralı dediğinizi duyar gibiyim. En basit haliyle 5 saat kuralı hafta içi her gün 1 saatinizi öğrenmeye, kendinizi ve yeteneklerinizi geliştirmeye adanan zaman olarak tanımlanabilir. Daha derinde yatan prensiplere bakacak olursak, 5 saat kuralı 3 ana başlığa ayrılır: Okuma, derinlemesine düşünme ve deneyimleme.  Bunun yanı sıra birkaç püf noktası da 5 saat kuralını anlama ve doğru uygulayarak başarının önünü açma konusunda size yardımcı olacaktır.

OKUYUN

  • Okumak birçok başarılı insanın alışkanlığıdır ve öğrenmenin en elverişli yoludur. Yanınızda her zaman kitap bulundurmak ve her hafta 1 kitap okuma gibi hedefler koymak öğrenmenizi kolaylaştıracaktır.
  • Başarılı insanlardan örnek vermek gerekirse Oprah Winfrey’in kitap tutkunu olduğunu bilmeyen neredeyse yoktur. Başarılarını okuduğu kitaplara atfeder. Onun için kitapları özgürlüğe açılan bir yoldur. Hatta deneyimlerini ve kitap görüşlerini dünyayla paylaştığı bir kitap kulübü bile vardır.
  • Örneklemeye devam ettiğimizde karşımıza başarılı isimlerin okuma alışkınlığı çıkar: Mark Cuban günde 3 saatini okumaya ayırıyor. Home Depot’u ortak kurucularından Arthur Blank, günde iki saat kitap okur. Öte yandan bilyoner girişimci David Rubenstein, haftada 8 kitap okur.

DERİNLEMESİNE DÜŞÜNÜN

  • Derinlemesine düşünme, öğrenmenin önemli bir parçasıdır. Bu noktanın eksikliği öğrenmenizi engelleyebilir ve kolayca dikkatinizin dağılmasına ve bunun sonucunda da yeni beceriler kazanmanıza engel olabilir. Okuduklarınız üzerine düşüncelerinizi yazabileceğiniz bir defter tutmayı deneyebilirsiniz. Böylelikle, düşüncelerinizi gözden geçirip gelecek hakkında planlarınızı daha sağlam temeller üstüne kurabilirsiniz.
  • AOL CEO’su olan Tim Armstrong takımını haftada 4 saat düşünmeye yöneltmiştir. CEO Jeff Weiner, günlük 2 saat düşünmeye ayrılan iş planına sahiptir.

Başarılı isimlerin bir ihtiyacı olduğunda yine başvuracakları kişiler başarılı kişilerdir. Reid Hoffmann’ın bir fikir üstüne düşüncelere ihtiyacı olduğunda Elon Musk, Max Lecvhin gibi isimlere danışır. Bilyoner Ray Dalio, bir hata yaptığında, bunu tüm çalışanlarına açık olan sisteme girer ve ardından sorunun kökünü bulmak için düşünme planı hazırlayıp şiftler koyar.

  DENEYİMLEYİN VE TEST EDİN

  • Son olarak 5 saat kuralı deneyimlemeye dayanır.
  • Deney yapmak ve test etmek ilerlemek isterseniz hayatınızın vazgeçilmez nir parçasıdır. Her hafta, teorilerinizi düşüncelerinizi test etmek için zaman ayırın. Bunu yaparken fikirlerinizin ne kadar mantıklı veya delice olduğunu umursamayın. Günümüzde başarılı çoğu ürün, deneyler ve testler sonucu ortaya çıkmıştır. Başarılı olmasanız bile, tecrübelerinizden birçok ders çıkaracağınıza ve hayatınıza yeni bir yön verebileceğinize inanın.
  • Google, çalışanlarına çalışma zamanlarının %20’sini kendi projelerini test etmeye ayırmalarına izin vermiştir. Ben Franklin, hayatı boyunca deneylerine, hemfikir olduğu insanlarla üst düzey düşünmeye ve kendi erdemlerini takip etmeye ayrı bir zaman ayırmıştır. Tarihteki örneklere bakacak olursak şüphesiz Edison bu listenin başını çeker. Edison, her bir fikrini test eder ve sonuçlarını kaydederdi ve sonuçlara azımsayarak yaklaşırdı. Bir biyografi yazarına göre Edison kendi zamanının teorilerini anlasa bile onları daha önceden karşılaşılmayan sorunları çözmede yetersiz bulurdu.

ÇALIŞMAYLA ÖĞRENMEYİ KARIŞTIRMAYIN!

Çalışmak öğrenmekle kolayca karıştırılabilecek bir kavramdır. Eğer sadece günlük sorunlar üzerine odaklanırsanız, kendinize gelişmeye zaman vermiş olmazsınız. 5 saat kuralı sadece işe gidip gelmek değildir, böyle bir yolla öğrenmeyi ümit edemezsiniz. Kendinize belirli hedefler koyun ve onları başarmak için zaman ayırın; sonunda kendinizde gelişme göreceksiniz.

SADECE ÜRETKENLİK ÜZERİNE YOĞUNLAŞMAYIN, GELİŞMEK ÖNEMLİ BİR KONUDUR

Ne kadar üretken olursanız o kadar başarılı olduğunuza inanıyor olabilirsiniz ancak üretkenlik tek başına uzun ömürlü başarıyı sağlamaz. Sadece şu anki işiniz üstünde çalışıp uzun döneme aldırış etmezseniz çok fazla gelişme göremezsiniz. Biliyorum, her gün 1 saat yani toplamda 5 saati öğrenmeye ayırmak zor gelebilir çünkü anında bir mükafatını göremeyebilirsiniz. Günlük yapılacak işleri kontrol etmek yerine zamanınızı kendinizin en iyi “sürüm”ünüzü bulmaya adayın.

 

5 saat kuralını kullanan dünyanın en başarılı insanlarını örnek alın ve zamanınızı en verimli şekilde ayarlayın, okuyun, düşünün, test edin ve en önemlisi kendinizi bulun. Eninde sonunda kendi yolunuzu aydınlatacak bir ışık bulacaksınız.

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.