Taşıma Gücü Analizi

Beşinci bölümde Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği’nin 16. Bölümü kapsamında “Taşıma Gücü Kapasitesi” kavramını anlatarak sayısal örnekler ile göstermek istiyorum. Şu ana kadar göstermiş olduğum örneklerde neredeyse her türlü zemin için taşıma kapasitesi hesabının nasıl yapılacağı ve farklı durumların nasıl irdeleneceğini açıklamış oldum. İlerleyen sunumlarda oturma hesabı yaparken aşağı yukarı aynı zemin profillerini kullanarak temellerin tasarımında nasıl bir sınırlandırma yolu izleneceğini de göstereceğim.

Çağrı ve Osman beylerin sorularına müteakiben yazının içeriğine açıklama gereği duydum:

1- Yapı temellerinde tüm statik yüklemelerin eksantristesi sebebi ile “Efective Base Factors” olarak adlandırılan B’ ve L’ (Etkin temel boyutları) hesaplanmalıdır. Hazırlamış olduğum örneklerde üst yapının yük dağılımı görülemediğinden bu konuda [Sunumlara başlarken özellikle bu faktörleri 1 olarak kabul ettiğimi belirttim] her hangi bir eksantriste mevcut olmayıp yapı ters simetrik olarak tasarlanmış ve B’ ve L’ değerleri B ve L değerlerine direk olarak eşit kabul edilmiştir.

2- Yapmış olduğumuz tüm hesaplamalarda yapı temelinin zemin üzerinde her hangi bir eğim ile oturmadığını ve zeminin de aynı şekilde temel ile paralel olarak tesviye edildiğini kabul ederek (günlük hayatınızda yaptığınız neredeyse tüm projelerde bu kabul geçerli olacaktır) hesaplamalar yapılmıştır.

3- Eksantristik yükleme sebebi ile teta açısı 0 derece kabul edilmiş ve yüklemede herhangi bir “inclanation” mevcut değildir.

5. Bölümün 2. Parçasına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

5. Bölüm Part-2

Sorularınızı sormaktan çekinmeyin.

https://www.facebook.com/gokhan.demirbas.73550

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

8 YORUMLAR

 1. B’ değeri için hesaplamanızı göremedim. Etkin temel genişliği olarak yazıyor yönetmelikte. Buna bağlı İc iq iy değerleri içinde hesaplar görünmüyor. yok yani. Bu haliyle taşıma gücü hesaplarınız doğru değil insanlar buradan öğrenerek yanlış hesaplıyor bilginize. İyi çalışmalar.

  • Osman bey yazdılarınızın bir kısmı tabiki doğrudur. Öncelikle örneklerime başlamadan önce konu anlatımı kısmında özellikle vurguladım. Yapılacak olan hesaplamalarda yükün temele açılı bir şekilde gelmediği temelin zeminle yatayda açı yapmadığı ve temelin üzerine oturduğu zeminin ile yatay olarak görüldüğünü ve yüklerde herhangi bir inclination olmadığını vurguladım. Bu sebepler çerçevesinde ic iq iy değerleri direk olarak 1 çıkar ve hesaba katılmaz. Bunun dışında size bir tavsiye B’ ile ilgili yazılarınızı yazmadan önce Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinin çözümlü örneklerini bir inceleyin. Deprem yönetmeliğinin çözümlü örneklerinde ki hesaplamalarda da aynı şekilde mx – my ve N değerleri temel üzerinde mevcut olduğu halde B’= B denilerek geçilmiştir. B’ nün nasıl ve neden hesaplanması gerektiğini biliyorum lakin burada en basit hali ile taşıma gücü kapasitesini anlatıyorum. Temel üzerinde eksantrik yükleme mevcut olduğu durumlarda yeni bir B ve L değeri hesaplanır. Aşağıda anlatmaya çalıştığınızı bir örnek ile aktarıyorum. Burada amacım insanlara bu işin temelini öğretmek.
   https://i.hizliresim.com/va4vRp.png

  • Yorumlarınıza istinaden yazının temel içeriğine kabulleri detaylı bir şekilde anlatarak ekleme yaptım. İlginiz için teşekkür ederim.

 2. Temele gelen mx ve my momementleri sıfırdan büyük ve yük yatay ve düşey olarak bileşke sonucu açılı geliyor temele pdf te sol alt köşede mevcut. Değerlerini B/L değil de B’ ve L’ olarak hesaplanmalı bilimsel çalışmalarda mevcut isterseniz kaynak paylaşabilirim.

  • Bilimsel çalışmalarda bu değerler hep mevcut tabiki bir önceki sorunuza fotoğrafını koydum farkındayım. Lakin aynı şeyi tekrarlamak gerekirse ben burada işin temelini anlatıyorum ve kabullerimi en baştan anlatıyorum. Amacım insanların konu ile ilgili bilgilenmesi. Eğer eksantrik yükleme ile B’ ve L’ hesabı isteniyorsa (Tekrarlıyorum: Deprem yönetmeliğinin çözümlü örneklerinde B’=B alınarak hiç düşünülmeden anlatım yapılmıştır) bunları kişilerin bir miktar araştırması gerekmektedir.

 3. Merahablar,taşıma gücü hesabında üçüncü toplamdaki B’ değeri etkin temel genişliğidir.Temele gelen moment ve düşey yüklerin bileşkesi sonucu bulunur.Eksantriste olarak hesaplayıp B’hesaplamak gerekir.pdfinizde sol tarafta görsele
  de var.Hesaplarınızda göremedim.Aynı zamanda ic iq iy değerlerinin yatay ve düşey kuvvetlerinin(statik hesaptan alınmalı) bileşkesi sonucu temele gelen düşey yükün açılı geldiği hesaplayınca görülecektir.Ayrıca şekil ve derinlik katsayılarında B’ ve L’ değerelerini kullanmanız gerekir.Bu hususlar göz önüne alındığında hesapladığınız taşıma gücü değerleri yüksek ve yanıltıcıdır.TBDY 16.8a denklemine göre yanlıştır.
  Temele gelen bu yatay ve düşey yükler tbdy madde 4.4.4.1ve denklem 4.12 ye göre hesaplanması gerektiği yazılmıştır. statik hesap raporlarından bu değerleri almanız gerekir.ic iq iy ve B’ L’ değerlerini hesaplamanız gerekir.Yoksa yayınladığınız taşıma gücü hesapları yanlıştır.

  • Çağrı bey osman beyde aynı konuyu yazmış size ona da yazdığım cevabı direk olarak gönderiyorum.
   Osman bey yazdılarınızın bir kısmı tabiki doğrudur. Öncelikle örneklerime başlamadan önce konu anlatımı kısmında özellikle vurguladım. Yapılacak olan hesaplamalarda yükün temele açılı bir şekilde gelmediği temelin zeminle yatayda açı yapmadığı ve temelin üzerine oturduğu zeminin ile yatay olarak görüldüğünü ve yüklerde herhangi bir inclination olmadığını vurguladım. Bu sebepler çerçevesinde ic iq iy değerleri direk olarak 1 çıkar ve hesaba katılmaz. Bunun dışında size bir tavsiye B’ ile ilgili yazılarınızı yazmadan önce Türkiye Bina Deprem Yönetmeliğinin çözümlü örneklerini bir inceleyin. Deprem yönetmeliğinin çözümlü örneklerinde ki hesaplamalarda da aynı şekilde mx – my ve N değerleri temel üzerinde mevcut olduğu halde B’= B denilerek geçilmiştir. B’ nün nasıl ve neden hesaplanması gerektiğini biliyorum lakin burada en basit hali ile taşıma gücü kapasitesini anlatıyorum. Temel üzerinde eksantrik yükleme mevcut olduğu durumlarda yeni bir B ve L değeri hesaplanır. Aşağıda anlatmaya çalıştığınızı bir örnek ile aktarıyorum. Burada amacım insanlara bu işin temelini öğretmek.
   https://i.hizliresim.com/va4vRp.png

  • Yorumlarınıza istinaden yazının temel içeriğine kabulleri detaylı bir şekilde anlatarak ekleme yaptım. İlginiz için teşekkür ederim.

CEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.