Metalürji ve Malzeme Mühendisi 48 yaşındaki Filistinli Husam el-Akra Fransa’da aldığı eğitim ve edindiği tecrübeyi İsrail ablukası altındaki Gazze’ye taşıdı.
Akra, 2006 yılında Fransa hükümetinden “Gazze’deki betonun geri dönüşümü” alanında çalışması için 4 yıl süreli bir burs kazandı. Akra, 2004 yılından 2012’ye kadar Fransa Bilimsel Araştırma Bakanlığında çalıştı.Filistinli mühendis, bu dönemde Fransa’da, organik malzemelerin briket üretimindeki başarısını kanıtlayan bilimsel araştırmalar yaptı.

2012’de Gazze’ye döndüğünde çöp depolama alanlarındaki organik maddelerden nasıl istifade edilebileceği üzerinde kafa yormaya başlayan mühendis, çömlek ve kömür fabrikalarından yanmış atıklar satın aldı. Briket üretimi için daha önce üzerinde çalışarak belirlediği miktarda atık külleri ile betonarme, kum ve çakıl karışımı kullandı. Ürettiği briketlerin bir evin 200 metrekarelik çatısında kullanan Akra, bu alanda başarılı olmasına rağmen briketleri daha da iyi hale getirmenin üzerinde çalışmaya devam etti.

Filistinli mühendis, briketlerin çevre dostu olduğunu belirterek, “Bu briketlerin diğerlerinden farkı hafif olması, büyük ölçüde ses ve ısı yalıtımı sağlaması. Yaz aylarında hava sıcaklığı dışarıda 45 derece iken bu briketlerle yapılmış evde 20-24 derece oluyor. Kış aylarında da dışarıda 5 derece iken evde 15 dereceyi koruyor. Böylece faturalar da azalmış oluyor.” diye açıkladı. Briketlerin, Gazze’de çok fazla olan atıkların azalmasına da katkı sağladığını ifade eden Akra, atıkların yüzde 80’inin organik maddelerden oluştuğunu, doğru bir şekilde işlenebilirse bunlardan birçok alanda istifade edilebileceğini kaydetti. Akra, şu an için normal briketten pahalı olan çevre dostu briketi ucuzlatma çalışması yapıyor.

Husam el-Akra, çalışmaları dolayısıyla birkaç ay önce Fransa Dışişleri ve Çevre Bakanlıklarından çevrenin korunması ve sürdürülebilir kalkınma alanında Yaratıcılık ve Mükemmellik Ödülü almıştı.

Bu yazı trthaber.com da 16.12.2019 tarihinde yayınlanmıştır. Fotoğraf: AA
Yeniden düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.