İstanbul Yeni AKM İnşaatında Son Durum Nedir?

İstanbul'daTaksim Meydanı'nın simgelerinden olan yeni Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) inşaat çalışmaları, koronavirüs önlemleri kapsamında devam ediyor.

0
514

Yeni AKM yakın zamanda havadan fotoğraflandı. Küresel tasarımı ile projenin en çarpıcı kısmı olan oditoryumun çelik konstrüksiyonu tamamlandı. İnşaatın bu yıl 24 Aralık’ta tamamlanması planlanıyor.

Yeni AKM binasında 2.500 kapasiteli bir opera salonu, 800 kişilik bir tiyatro salonu, 1.000 kapasiteli bir konferans salonu, 285 kişilik bir sinema salonu, 250 kişilik bir tiyatro, bir sergi salonu, bir kütüphane ve 885 arabalık otopark olacak. Yeni binanın en üst katında, ikinci köprüden Tarihi Yarımada’ya uzanan manzaralı bir restoran olacak.

Yeni AKM binasının dış cephesi dev bir ekran olarak ikiye katlanacak ve Taksim Meydanı’nda canlı tiyatro, bale ve opera performanslarını izlenebilecek. Binanın ön kısmı trafiğe kapatılırken merkeze ulaşım için bir yeraltı tüneli kullanacak.

AKM’nin Tarihsel Geçmişi

Mimari çalışmaları Mimar Hayati Tabanlıoğlu tarafından hazırlanıp uygulanan önceki Atatürk Kültür Merkezi (AKM)  6 Ekim 1978’de açılmıştı. Yapıldığı dönemde mimarlıktaki “işlevselciliğin” temsilcisi sayılan AKM, sıralanmış dikdörtgenler prizmalarıyla oluşturulmuş bir tasarıma sahipti. Atatürk Kültür Merkezi uzun yıllar boyunca parlak bir dönem yaşadı. Bale ve opera temsilleri düzenleniyor, dünyaca ünlü sanatçılar konser veriyor ve tiyatro oyunları sahneleniyordu.  2005 yılında dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç iken binanın ömrünü tamamladığı ve yıkılması gerektiği tesbit edildi. 13 Şubat 2018’de  “Yeni Atatürk Kültür Merkezi”nin yapılması amacı ile eski bina yıkılmıştı.

Yeni AKM’nin mimarı, ilk AKM binasını tasarlayan mimar Hayati Tabanlıoğlu’nun oğlu mimar Murat Tabanlıoğlu‘dur.

Bu yazı www.dailysabah.com/da 04.05.2020 tarihinde haber olarak yayınlanmıştır. Fotoğraflar DHA. Yeniden düzenleyen inşaat mühendisi Gülcan Ay gulcanbrg@gmail.com

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.