Dünyanın En Büyük Yeraltı Oteli

Mimar Martin Jochman’a göre; “ Bu bir meydan okumaydı. Bu taş ocağı gerçekten de dünya yüzeyinde bir yara iziydi. Aşırı büyümüştü ve tehlikeliydi. Onu güzel bir şeye dönüştürürken çeşitli mühendislik zorluklarını çözmek için çok çalıştık."

0
216

İnterContinental Shanghai Wonderland Hotel, alışılmadık bir noktada, terk edilmiş bir taş ocağında inşa edilmiş olan 5 yıldızlı bir oteldir.

Şanghay şehir merkezine 35 kilometre uzaklıkta olan hotelin çevresinde halihazırda bir göl veya deniz bulunmamaktadır. Dünyanın merkezine doğru bir macera gibi olan bu 88 metrelik yeraltı oteli  projesinde, 336 yatak bulunmaktadır. Hotelin toplam 18 katından 16 katı zemin kotunun altında yer almaktadır. En altta bulunan son iki katı; hotelden 60km uzaklıkta bulunan Tai gölünün su seviyesinin altında yer almaktadır.

Terkedilmiş taş ocağı sayesinde, zemin kazmaya gerek duyulmayan hotelin tasarımında feng shui kuralları uygulanmıştır. Hotele yukarıdan bakıldığında şekli, birbirine kenetlenmiş yin ve yang sembolünü anımsatmaktadır. 

300 milyon sterlin tutan bu tasarıma ilham veren üç unsur; Su, Uçurumlar ve Çevredeki Tepeler; yani doğanın kendisidir. Mimar Martin Jochman ve stüdyosu JADE+QA tarafından yapılan tasarım geliştirme aşamasında bazı teknik zorluklarla karşılaşılmıştır. Sel riskinin azaltılması için şiddetli yağış durumunda, taşkınları önlemek için kontrollü bir ortam altında gölün seviyesini düşürmek için acil durum pompaları yerleştirildi. İnşaatı yapan firmanın (Atkins Global) güvenlik önlemlerini almak için yedi yılını harcadığı bu projeyi gerçekleştirmesi tam 12 yıl sürmüştür.

Yeşil bir çatısı bulunan hotelde jeotermalin yanı sıra güneş enerjisinden faydalanılmıştır. Özellikle yeşil çatısı ile doğal olarak çevreyle uyum sağlamaktadır.

Hotelin tüm odalarında göl manzaralı bir balkon vardır. En alt iki katı sualtı seviyesinde olan alanda su altı restoranı, panoramik seyir salonu, misafir odaları ve konukların yüzerek geçen balıkları izleyebilecekleri bir akvaryum bulunmaktadır.

İnterContinental Shanghai Wonderland Hotel 2018 Dünya Seyahat Ödülleri’nde “Asya’nın Önde Gelen Otel Geliştirme Projesi” ödülünü kazanmıştır.

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.