Güney Kore’de başlanacak olan “ağaç şeklinde gökdelen”. Hem çevre dostu yapısı hem de futuristik görünümüyle daha proje aşamasındayken bile görenleri şaşkına çeviriyor.

Bugüne kadar imza attıkları olağanüstü tasarımlarla ve estetik sınırlarını zorlayan mimarilerle adından söz ettiren Amerikalı firma Aprilli, futuristik yapı tasarımları konusunda uzmanlaşmış bir şirket. Bu konuda adından sürekli söz ettiren şirketin son projesi ise 2022 yılında güney kore de yapımına başlanacak olan ağaç şeklinde gökdelen.

Ağaç şeklinde gökdelenin özelikleri;

Hem çevre dostu yapısıyla hem de futuristik yapısıyla dikkatleri üzerine çeken ağaç şeklinde gökdelenin her bir katında 250 den fazla ağaç bulunacak. Ayrıca belirli katlarda havuzlar binanın giriş katında devasa bir AVM bulunuyor. Şekli itibariyle dayanıklılığı soru işareti yaratan binanın tasarımcıları, 300 metreye varan ultra sağlam temel ve binanın yapımında kullanılacak özel beton ile bu ağaç gökdelenin 8 şiddetinde depreme bile dayanıklı olacağı beyan ediyorlar.

Ağaç şeklinde gökdelenin yapısı;

Mimarlık firmasının yaptığı açıklamaya göre ağaç şeklindeki gökdelen dört ana unsurdan oluşacak. Bunlar aynen bir ağaçta olduğu gibi kök, gövde, dal ve yapraklardan oluşuyor. Binanın kök kısmı alışveriş merkezi ve sosyal aktivite alanı olarak kullanılacak.  Gövde kısmı, binanın her katında bulunacak bahçelerle zemini birbirine bağlayacak.Ayrıca Koreliler, gelecekte gökdelenlerin çevreyi kirleten betonarme görünümünden kurtulması için 2007 yılından beri bir dizi çalışma yapıyorlar. 2026 yılında hayata geçmesi planlanan başka bir gökdelen projesinde de gökdelenlerin bal peteklerini andıran dış iskeleti, üzerinde bitki yeşerebilen toprak bazlı bir tekstil ürünle kaplanıyor ve sulaması alıcılarla kontrol edilen bir sistemle sağlanıyor. Bu sistem aynı zamanda camların temizlenmesini de sağlıyor.

İşte ağaç şeklinde gökdelen projesinin görselleri;

Projesi hazır: Güney Kore’ye ağaç şeklinde gökdelen’ başlıklı yazı postkolik internet sayfasında 23 şubat 2017 tarihinde yayınlanmıştır.

Düzenleyen:  İnş. Müh. Tarık AMİL

e-posta: tarik_amil12@hotmail.com

inşaport.com ücretsiz aboneliği

Haftalık bültenimize abone olun, yeni içerikleri kaçırmayın.

Abonelik işleminiz tamamlandı.

Bir hata meydana geldi, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz.

Yaklaşan EtkinlikCEVAP YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.