TDY 2007, 1997 yılında yayımlanan “Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik”in gelişen teknik ve malzeme şartlarına uyum sağlayamaması nedeniyle hazırlanmıştı. Uygulanması yaklaşık olarak 12 yıl sürmüş olan bu yönetmeliğimizde gelişen teknolojiye ve tekniğe uyum sağlayamadığı gerekçesiyle yeniden değiştirilmiş olup TBDY 2018 yayımlanmıştır. TBDY 2018’e de kendi yönetmeliğimiz diyebilir miyiz bilemiyorum…

İki yönetmeliğin de kapsamına bakıldığında;

 – Betonarme, çelik ve yığma yapıların kapsandığı,

 – Tarihi ve kültürel değeri olan tescilli yapılar ve anıtlar ile bina sınıfında olmayan yapılarında kapsam dışında tutulduğu görülmektedir.

TDY 2007 yönetmeliği kapsamında olmayıp, TBDY 2018 kapsamında olan yapılarda bulunmakta olup bunlar; hafif çelik, ahşap, yüksek ve yalıtımlı bina taşıyıcı sistemlerine sahip olan binalardır.

Bina sınıfında olup da her iki yönetmelikte de kapsam dışı bırakılan  tarihi ve kültürel değeri olan tescilli yapılar ve anıtlar için de çalışmalar yapılması gerekmektedir. Şuan mevcutta Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanmış olan “Tarihi Yapılar İçin Deprem Risklerinin Yönetimi Klavuzu” kullanılmaktadır.

TBDY 2018’i, TDY 2007 ile karşılaştırarak sizlere daha anlaşılır bir şekilde sunmaya devam edeceğiz. Bu amaçla sitemizde “İnşaPORT, TBDY 2018’i Yorumluyor” başlıklı bir alan açıp, tüm yayımları buradan sizlere sunmayı hedefliyoruz.

Saygılarımla.

 

Abone Listemize Kaydolun
inşaPORT Mail Aboneliği

Posta listemize abone olun ve e-posta gelen kutunuzda ilginç şeyler ve güncellemeler alın.

Abone olduğunuz için teşekkür ederiz.

Bir şeyler yanlış gitti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.